Porady | Ślub  |  16 maja 2015

Tort weselny

Tort weselny symbolizuje słodkie życie pary młodej. Podobnie jak na urodzinach, jego podanie jest punktem kulminacyjnym całego wesela. Dlatego należy się bardzo przyłożyć do tego, by wybrać odpowiedni tort weselny.

Wygląd tortu

To niezwykle istotna sprawa. W końcu w momencie gdy tort weselny efektownie wjeżdża na salę na specjalnym wózku, wszystkie aparaty idą w ruch, a zdjęcia pary młodej przy torcie będą pamiątką na całe małżeńskie życie. Ważne zatem, żeby tort efektownie się prezentował. Klasyczny tort jest okrągły, piętrowy i biały, ale w tym momencie można zamówić torty w innych kształtach i kolorach. Na przykład takich, które symbolizują wspólną pasję państwa młodych. Są muzykami lub połączyła ich miłość do jakiegoś zespołu? Nie ma przeszkód, by tort wyglądał jak… perkusja. Może też wyglądać jak stadion (jeśli młodzi są sportowcami) lub jak biblioteczka – opcja dla namiętnych moli książkowych, którzy poznali się w czytelni. Im bardziej niebanalny wygląd tortu, tym lepiej zapamiętają go goście. Oczywiście nie w każdej cukierni można zamówić taki tort, trzeba też więcej za niego zapłacić. Ale warto, bo miny gości na widok takiego tortu będą bezcenne… 🙂 Obecnie modne są również torty tzw. muffinkowe – jeden większy kawałek ciasta i mnóstwo muffinek lub babeczek w papierowych foremkach. Wybierając taką opcję, unikniecie długiego, uciążliwego krojenia na weselu.

unsplash 6cer36ldcdq-tikkho-maciel

Smak

Niestety, torty serwowane na weselach często są ładne i to jest ich jedyna zaleta. Trzeba zatem udać się do cukierni co najmniej na miesiąc przed weselem. Dobre cukiernie oferują narzeczonym możliwość degustacji różnych rodzajów ciasta oraz masy i wyboru właściwej opcji.

Zawartość

Coraz bardziej powszechnym problemem są alergie. Ktoś nie może jeść czekolady, ktoś inny znów orzechów – te składniki są najbardziej „niebezpieczne” w torcie weselnym, jak na złość należą do najbardziej smacznych. Jeżeli macie w rodzinie sporo osób z alergiami pokarmowymi, najlepiej zdecydować się na tort bez ryzykownych składników, natomiast jeśli są oni nieliczni, można tylko jeden kawałek tortu (lub część muffinek) zrobić z bezpiecznych produktów.

Wielkość

O tym trzeba porozmawiać z cukiernikami. Oni mają doświadczenie i dobrze wiedzą, ile tortu „schodzi” na weselach na tyle a tyle osób. Nie przejmujcie się jednak, jeśli urządzacie małe wesele, a marzyliście o dużym, efektownym, kilkupiętrowym torcie. Są techniki (np. liczne stelaże), które pozwalają zrobić duży tort z niewielkiej ilości ciasta.

Kiedy podać tort weselny?

Na ten temat krąży wiele dyskusji. Tradycja nakazuje podawać tort weselny po północy, zaraz po oczepinach. Rozwiązanie takie ma jednak sporo wad. Z doświadczenia wiadomo, że o tej porze większość gości zwyczajnie go nie zje. Państwo młodzi też niekoniecznie muszą prezentować się tak świeżo jak na początku wesela. Nie mówiąc o tym, że niejedna panna młoda wolałaby mieć zdjęcia przy torcie jeszcze w wianku i welonie, a zarazem uważa, że to nimi powinna rzucać na oczepinach, nie bukietem. Lepiej zatem podać tort nieco wcześniej, powiedzmy 2 godziny po obiedzie. Wtedy większość gości z przyjemnością go zje. Można też zaraz po obiedzie, wtedy jednak ludzie są najedzeni i znów powstaje ryzyko, że mało osób go skonsumuje.

Jak podawać tort?

Tu wszystko jest jasne: pierwszy kawałek kroi pan młody i wręcza pannie młodej, następny kroi ona i wręcza małżonkowi. Potem kolejno kawałki dla świadków, rodziców i chrzestnych państwa młodych, dziadków i babć, cioć, wujków, reszty rodziny i dla przyjaciół oraz znajomych.

Zdjęcia: unsplash.com

Tagi: