Porady | Zaręczyny  |  5 kwietnia 2015

Menu na obiad zaręczynowy

Pragniecie, by Wasze zaręczyny lub oficjalne ich ogłoszenie wypadły jak najlepiej. Zapraszacie rodziców, rodzeństwo, czasem babcie i dziadków, ciocie i wujków oraz innych członków rodziny. Chcecie podjąć ich uroczystym, samodzielnie przyrządzonym obiadem. Co podać na taki obiad?

Potrawy powinny być dość tradycyjne i uniwersalne, to znaczy takie, które z pewnością posmakują wszystkim. Nowoczesne
i awangardowe menu jest dobre raczej dla znajomych i przyjaciół, na szwedzki stół, natomiast starszym osobom niekoniecznie przypadnie ono do gustu. Z drugiej strony nie powinniście robić tego, co od zawsze pojawia się na stołach u babci, cioci, czy rodziców. Lepiej wnieść świeży powiew do rodzinnej kuchni.

Tradycyjnie – owszem, ale z delikatną nutą nowoczesności. Obiad niekoniecznie musi być łatwy do przyrządzenia, ale przy takich okazjach najlepiej sprawdzają się dania, które można zrobić poprzedniego dnia i tylko podgrzać. Nie możecie przecież  zaprosić rodziny, po czym spędzić połowy przyjęcia w kuchni.

A oto propozycje zestawów na uroczysty obiad rodzinny z trzech dań: zupy lub przystawki, dania głównego i deseru.

Zestaw 1:

–    przystawka: roladki z łososiem
–    danie główne: polędwiczki w sosie pieczarkowym z grillowanymi warzywami, podane z frytkami (najlepiej kupić mrożone i upiec w piekarniku) oraz miksem sałat z sosem vinegret
–    deser: melba

Roladki z łososiem

4 małe naleśniki
100 g łososia wędzonego norweskiego
cytryna
1 opakowanie serka śmietankowego
1 pęczek koperku
1 pęczek szczypiorku
4 liście sałaty
sól, pieprz
wykałaczki

Łososia wyjmij z opakowania, ostrożnie oddziel plastry. Serek wymieszaj z posiekanym szczypiorkiem i koperkiem oraz kilkoma kroplami soku z cytryny, dopraw solą i pieprzem. Naleśniki smaruj serkiem, następnie układaj na nich liście sałaty i plastry łososia. Zwiń w ruloniki. Pokrój każdy rulonik na 2-3 centymetrowe kawałki, zepnij wykałaczkami.

Polędwiczki w sosie pieczarkowym z grillowanymi warzywami

3 duże lub 4 małe polędwiczki wieprzowe
1 kg pieczarek
2 cebule
400 ml śmietany 22%
sól, pieprz
olej do smażenia
Warzywa: bakłażan, cukinia, papryka, różyczki brokułów i kalafiora ewentualnie małe cebulki
oliwa

Polędwiczki pokrój w plastry o grubości mniej więcej 1 cm, usmaż na oleju, przełóż do rondla. Cebulę obierz, posiekaj, zeszklij na oleju. Pieczarki obierz i pokrój w niezbyt cienkie plasterki, dorzuć do cebuli, podlej niewielką ilością wody, przypraw solą oraz pieprzem i duś ok. godziny. Pod koniec duszenia wymieszaj ze śmietaną. Wrzuć polędwiczki, ewentualnie dopraw.
Warzywa pokrój w plasterki grubości ok. 1 cm, ułóż na posmarowanej oliwą blasze, lekko posól, z wierzchu też posmaruj oliwą (dobrze robić to pędzelkiem). Włóż do piekarnika nagrzanego do 200 stopni. Piecz, aż się zrumienią (czas pieczenia zależy od grubości plasterków i rodzaju warzywa, należy zatem sprawdzać co kilka minut i ewentualnie zdejmować bardziej przypieczone plasterki).
Ułóż na talerzu najpierw warzywa, na nich polędwiczki. Podawaj z pieczonymi ziemniakami lub frytkami i miksem sałat z sosem winegret.
Uwaga: w sezonie pieczarki można zastąpić kurkami lub innymi grzybami.

Melba

4 gałki lodów waniliowych (po 2 na osobę)
1 opakowanie galaretki malinowej
2 połówki brzoskwini z puszki
ewentualnie bita śmietana w sprayu

Galaretkę przygotuj dzień wcześniej według przepisu na opakowaniu, rozlej (ile się da) do dwóch małych miseczek i wstaw do lodówki, resztę możesz zjeść po schłodzeniu.
Połówki brzoskwiń podziel – każdą na 4 części. Zastygniętą galaretkę również pokrój na mniejsze części. Lody nałóż do pucharków, na nich ułóż kawałki galaretki, a na wierzchu brzoskwinie. Jeśli chcesz, możesz na wierzch nałożyć bitą śmietanę (tak się często robi, jednak oryginalna melba nie zawiera żadnych składników poza galaretką, lodami i brzoskwiniami).

Zestaw 2:

–    zupa krem z papryki i pomidorów
–    danie główne: kurczak w sosie curry podany z ryżem
–    deser: sernik orzechowo-malinowy

soup-1429827_1920Zupa krem z pomidorów i papryki

2 małe cebule
3 ząbki czosnku
6 pomidorów
2 papryki
litr bulionu
sól, pieprz
½ łyżeczki lubczyku ogrodowego
łyżeczka suszonego oregano
3 listki laurowe
4-5 ziaren ziela angielskiego
2-3 łyżki oliwy

Cebule i czosnek obierz, posiekaj, zeszklij na oliwie w dużym rondlu i zalej bulionem. Pomidory sparz, obierz, pokrój na ćwiartki, wrzuć do rondla. Z papryk usuń gniazda nasienne. Wrzuć papryki do rondla, dodaj przyprawy, wszystko przykryj i gotuj na małym ogniu 20 minut. Zmiksuj, skosztuj, ewentualnie dopraw. Podawaj z grzankami, kawałkami mozzarelli i awokado.

Kurczak w sosie curry *
* tę potrawę może z powodzeniem wykonać partner!

pierś kurczaka
2 małe cebule
kawałek (ok. 5 cm) korzenia imbiru
po ½ łyżeczki ostrej papryki w proszku oraz przypraw: curry i kurkumy
2 goździki
szczypta kminku
sok z 1-2 cytryn
wiórki kokosowe (2-3 łyżki)
2 łyżki obranych, niesolonych orzeszków ziemnych (tzw. light)
olej do smażenia
sól, pieprz

Umyj kurczaka i odetnij wszystkie chrząstki, włókna i żyłki. Cebule posiekaj, czyli bardzo drobno pokrój. Imbir obierz i zetrzyj na tarce na bardzo drobnych oczkach. Kurczaka pokrój na kawałki o bokach mniej więcej 2 cm. Wlej 2-3 łyżki oleju na dużą patelnię i rozgrzej go, wrzuć cebulę i smaż przez 2 minuty na silnym ogniu, często mieszając. Zmniejsz ogień o połowę i dorzuć pokrojonego kurczaka, posól i przypraw pieprzem, dodaj po pół łyżeczki curry, kurkumy i papryki w proszku, starty na tarce imbir oraz dwa goździki. Wszystko wymieszaj, wlej pół szklanki wody, przykryj, jeszcze bardziej zmniejsz ogień i tak duś (czyli gotuj na małym ogniu pod przykryciem), od czasu do czasu mieszając, aż kurczak będzie miękki (ok. 25 minut).
W tym czasie postaw wodę na ryż, posól 1 łyżeczkę na 1 litr wody, wrzuć przyprawy i wszystko zagotuj. Na wrzątek wrzuć torebkę ryżu, zmniejsz płomień i gotuj 20 minut. Wyjmij i odcedź.
Miękkiego kurczaka polej sokiem wyciśniętym z 1 cytryny, wymieszaj z orzechami i wiórkami kokosowymi. Skosztuj i ewentualnie dopraw solą, pieprzem, papryką lub sokiem z cytryny.

Sernik malinowo-orzechowy

Spód:

190 g drobno pokruszonych herbatników
60 g roztopionego masła

Masa:

1 kg twarogu sernikowego
1,25 szklanki cukru
3 jajka
szklanka śmietany
łyżeczka ekstraktu z wanilii
170g masła orzechowego
1/3 szklanki konfitur malinowych

Dekoracja:

świeże lub mrożone maliny
bita śmietana

Rozgrzej piekarnik do 160-170 stopni. Pokruszone herbatniki wymieszaj z masłem i rozprowadź po dnie formy (najlepsza będzie tortownica z odpinaną obręczą).
75 dag twarogu zmiksuj z cukrem. Potem dodawaj pojedynczo jajka, cały czas miksując na niewielkich obrotach lub ręcznie ucierając. Dodaj śmietanę i ekstrakt waniliowy, wymieszaj. Przełóż do tortownicy, na spód herbatnikowy.
Pozostałe 25 dag twarogu zmieszaj z masłem orzechowym, dodaj konfiturę malinową. Wyłóż na podstawową masę. Nie mieszaj. Piecz przez 85-90 minut. Wierzch ciasta udekoruj świeżymi malinami i kleksami z bitej śmietany.

 

Zdjęcia: pixabay.com

Tagi: