Inspiracje  |  12 marca 2017

Cypr: po błogosławieństwo Afrodyty

Romantyczny zachód słońca na skalistej plaży Cypru

Dlaczego warto pojechać w podróż poślubną lub zwykły urlop we dwoje na Cypr? Powodów jest wiele: słoneczna pogoda przez cały rok, lokalne wina i kuchnia, możliwość plażowania i uprawiania sportów wodnych – wszystko na jednej wyspie. 

Na Cyprze macie zagwarantowaną słoneczną pogodę przez cały rok (najlepiej pojechać w lutym lub marcu, gdyż wtedy wszędzie wokół będziecie widzieć wspaniałą, soczystą zieleń lub we wrześniu – ze względu na liczne festiwale win). Oprócz tego będziecie mieli okazję skosztowania wspaniałych lokalnych potraw (szczególnie godne polecenia jest meze), tropikalnych owoców i cypryjskich win, a miłośnicy sportów wodnych znajdą tu wszystko, o czym mogli marzyć (zaś ci, którzy ich miłośnikami nie są, mają poważną szansę nimi zostać). Cypr to też świetne miejsce dla osób, które lubią wczasy mieszane – trochę plażowania, trochę zwiedzania. Co warto zobaczyć na Cyprze?

Nikozja

Miasto kontrastów – jest tu część grecka i część turecka, oddzielone linią demarkacyjną. Sama linia robi duże wrażenie – transportery ONZ, żołnierze, zasieki, klimat jak z filmów o Belfaście. Warto zobaczyć dwie części i dokonać porównań. Do ciekawszych miejsc należą mury weneckie, wielkie muzeum archeologiczne, meczet Selimiye Camii (gotycki kościół, który został przerobiony na meczet po zdobyciu Nikozji przez Turków), klasztor tańczących derwiszów i Wielki Bazar. A potem można odpocząć w jakiejś przytulnej kawiarence na starym mieście, podziwiając malownicze kamieniczki.

Kourion. Fot. za: pixabay.com/dimitrisvetsikas1969

Kourion. Fot. za: pixabay.com/dimitrisvetsikas1969

Kourion

Ruiny starożytnego miasta i amfiteatr z czasów starożytnego Rzymu, położone na górze. Cała okolica pamięta najstarsze czasy, z góry nie widać niczego nowoczesnego, zatem można naprawdę poczuć się jak w świecie sprzed naszej ery.

Królewskie Grobowce Pafos

Gratka dla osób fascynujących się archeologią. Gigantyczna starożytna nekropolia, powstała między IV wiekiem przed naszą erą a III wiekiem naszej ery. Nekropolia obejmuje około stu podziemnych grobowców. Co ciekawe, są one wykute w litej skale, a w niektórych można znaleźć interesujące freski bądź kolumny w stylu doryckim.

flamingi kroczące w wodach jeziora na Cyprze

Zimą i wczesną wiosną na Cyprze można obserwować flamingi. Fot. za: pixabay.com/dimitrisvetsikas1969

Jezioro Larnaka

To słone jezioro, które warto odwiedzić z dwóch powodów. Pierwszy – jest szansa zobaczenia flamingów w warunkach naturalnych (największa zimą i wczesną wiosną). Drugi powód to wrak Zenobia, statek o długości ponad tysiąca metrów, który zatonął z ładunkiem ciężarówek. Jest to jeden z najlepiej zachowanych wraków na świecie. Niestety, aby go zobaczyć, trzeba mieć doświadczenie płetwonurka, schodzi się bowiem na głębokość 35 metrów.

Skała Afrodyty

Miejsce, w którym przyszła na świat mityczna grecka bogini piękności i miłości. Zakochani z oczywistych powodów muszą je zobaczyć (ponoć bogini spełnia życzenia). Jest to malownicza plaża ze skałami wysoko wystającymi z wody. Jeśli pojedziecie na Cypr na przełomie sierpnia i września, koniecznie zobaczcie też festiwal Afrodyty w Pafos, w pierwszych dniach września.

Błogie plażowanie. Fot. za: pixabay.com/adibalea

Błogie plażowanie. Fot. za: pixabay.com/adibalea

Atrakcje dla aktywnych

Za stolicę sportów wodnych uważa się Limassol, tak naprawdę jednak na każdej plaży na Cyprze znajdziecie wypożyczalnie nart wodnych, desek surfingowych, sprzętu do nurkowania, żaglówek, jachtów i dosłownie wszystkiego związanego z aktywnym wypoczynkiem nad wodą. Miłośnikom nurkowania w szczególności poleca się okolice Agia Napa, Paralimni i Protaras – są tam podwodne groty i jaskinie. Osoby, które nie lubią lub nie potrafią schodzić głęboko, z ekwipunkiem, a tylko pływać z rurką i w masce, też znajdą sporo atrakcji w postaci raf koralowych.

Zarówno miłośnicy plażowania, jak i sportów wodnych znajdą na malowniczym wybrzeżu Cypru coś dla siebie. Fot. za: pixabay.com/dimitrisvetsikas1969

Zarówno miłośnicy plażowania, jak i sportów wodnych znajdą na malowniczym wybrzeżu Cypru coś dla siebie. Fot. za: pixabay.com/dimitrisvetsikas1969

Tagi: