Inspiracje  |  24 maja 2015

Weekend we dwoje w Polsce

Wybierając się na dwu-trzydniową wycieczkę, decydujemy się często na góry, Mazury lub jeden z nadmorskich kurortów. Czasami jednak wolelibyśmy miejsca mniej oblegane przez turystów, ciche i romantyczne. Dlatego dziś prezentujemy mniej „oczywiste” pomysły na weekend w Polsce.

Suwalszczyzna

Pełna polodowcowych jezior i pagórków. Jest tu dużo gospodarstw agroturystycznych, oferujących noclegi w cenach dużo atrakcyjniejszych niż w Tatrach czy nad morzem, liczne są tez stadniny konne. Można wybrać się na wycieczki w siodle, przejechać się zabytkową kolejką wąskotorową wzdłuż jeziora Wigry, popłynąć w rejs z Augustowa, zobaczyć sławetną Dolinę Rospudy. Wart obejrzenia jest też zabytkowy most w Stańczykach (na zdjęciu).

Jura Krakowsko-Częstochowska

Wymarzony rejon dla miłośników wspinaczki, ale nie tylko. Każdy, kto lubi przepiękne widoki, znajdzie tu mnóstwo atrakcji. Przede wszystkim malownicze wapienne skały w Parku Ojcowskim, zamki (np. w Pieskowej Skale, w którym zresztą kręcono sceny do popularnych seriali, jak „Janosik” czy „Stawka większa niż życie”), nieopisana Dolina Prądnika, wreszcie tajemnicze jaskinie…

Biebrzański Park Narodowy

Jedno z najdzikszych miejsc w Polsce. Są tu najrozleglejsze torfowiska i bagna w Polsce, obfitujące w liczne gatunki ptactwa. Można to wszystko zobaczyć podczas spływu tratwami, które organizowane są na życzenie klientów o każdej porze dnia i nocy. Oczywiście są też liczne szlaki piesze i rowerowe. Prawdziwa gratka dla tych, którzy kochają dziewiczą przyrodę.

Pojezierze Kaszubskie

Również fantastyczne miejsce dla miłośników dzikiej, nieskażonej cywilizacją przyrody, ale też dla osób interesujących się dawną kulturą i obyczajami. Punktem obowiązkowym jest skansen we Wdzydzach Kiszewskich, najstarszy w Polsce. Można tu poznać architekturę kaszubską, językm, zwyczaje, obejrzeć dawne domki, dworki, szkoły, kuźnię, wiatraki… Oczywiście należy też wybrać się na kilka wycieczek kajakowych po jeziorach kaszubskich, by podziwiać piękno przyrody.

Roztocze

Miejsce, w którym można wspaniale wypocząć w jednym z gospodarstw agroturystycznych, pojeździć konno lub na rowerze, pospacerować po Roztoczańskim Parku Narodowym, podziwiając bogactwo fauny i flory. Koniecznie trzeba zobaczyć Szumy nad Tanwią, czyli roztoczańskie wodospady i rezerwat Czartowe Pole. W Krasnobrodzie natomiast można zwyczajnie poplażować i popływać w krasnorodzkim zalewie, ewentualnie wypożyczyć sprzęt wodny.

Zdjęcie: Olgierd Rudask/Flickr.com/CC BY 2.0

Tagi: