Porady  |  25 stycznia 2017

Gdy zapraszasz ją na kolację, którą sam przygotujesz…

mężczyzna otwiera butelkę wina

Wreszcie zapraszasz ją do siebie, szykujesz romantyczną kolację w domowym zaciszu? Pewne jest jedno: nie obędzie się bez wina i świec! Świece, jakiekolwiek, stworzą romantyczny nastrój, zwłaszcza jeżeli wyłączysz górne światło. Ale wino – o, to już wymaga odrobiny starań. Jak olśnić swoją wybrankę kolacją i z klasą podać do niej wino?

Sprawa wymaga odpowiedniego przygotowania. I chodzi nie tylko o sam wybór wina, ważne jest, by odpowiednio je podać. Nawet w trakcie spotkania w domu, gdy serwujemy posiłek i alkohol, obowiązują pewne ogólne zasady savoir vivre’u. To, czy znasz te podstawy, czy nie wiele powie o Twoim obyciu czy dobrym wychowaniu. Oto, jak z klasą zaserwować kolację i wino w domowym zaciszu.

W czym podawać wino?

Kształt kieliszka do wina może wydawać się oczywisty. Ale czy wiesz, że inny kieliszek będzie właściwy do wina francuskiego, a inny do reńskiego? Tak, każde wino można podać stosownie. I tak:

  • wina francuskie serwujemy w kieliszkach o dużej pojemności, na średniej nóżce,
  • wina reńskie właściwie będzie podać w kieliszkach stosunkowo płaskich, o wysokiej, ozdobnej nóżce,
  • ciężkie wina z południa, takie jak sherry, porto czy maderę serwuje się w kieliszkach mniejszych i węższych niż te do win francuskich, o kształcie tulipana,
  • częstując szampanem, warto zrezygnować z niegdyś popularnych płaskich czarek i sięgnąć po wąskie i lekko rozszerzone kielichy szampańskie – bąbelki będą nie tylko pięknie wyeksponowane, ale i dłużej się nimi nacieszymy.

Naprawdę, warto zaopatrzyć się w odpowiednie szkło, by podkreślić wyjątkowy charakter tej szczególnej kolacji. Oczywiście zadbaj wcześniej, by kieliszki były odpowiednio wypolerowane – żadne smugi nie powinny stanowić zgrzytu w uczcie dla oczu, jaką jest stosownie podane wino.

Czytaj także: W restauracji – jak wybrać i zamówić wino?

Sztuka nalewania wina

Tak, warto popracować nad tym, by odbyło się to ze stosownym ceremoniałem. Nie tylko lata, ale wręcz wieki doświadczeń przekonują, że wszystkie utrwalone zabiegi mają sens. Odkrywa się go, czując różnicę w jakości spożywanego trunku.

O czym zatem należy pamiętać, nalewając wino?

  • Korek usuwamy jak najmniej gwałtownie. Winem nie należy potrząsać, warto też unikać jego gwałtownego kontaktu z powietrzem.
  • Punktem wskazanym, choć nieobowiązkowym, jest tzw. dekantowanie wina, czyli przelanie go do karafki. Ma ono na celu oddzielenie osadu z dna butelki oraz napowietrzenie trunku. Jeżeli osad jest widoczny gołym okiem, powinieneś dokonać dekantacji co najmniej godzinę przed spożyciem wina. W innym przypadku możesz to uczynić i przy zaproszonej osobie, nie popełnisz nietaktu. Pamiętaj, by przelewając wino nie wstrząsać butelką. To, co zostanie na dnie butelki, możesz zużyć przy doprawianiu sosów.
  • Jakkolwiek wyda się to dziwne, najpierw serwujesz trunek… do własnego kieliszka. To nie żadna pułapka mająca zdradzić Twe złe maniery, wręcz przeciwnie. Wlewając odrobinę trunku do siebie, oszczędzasz swemu gościowi spożycia kawałeczków korka, jeżeli takowe się dostały do środka butelki.
  • Nigdy nie napełniasz kieliszków bardziej niż w jednej trzeciej, jeżeli zaś są to wielkie puchary, to nawet w jednej czwartej. Wina będziesz regularnie dolewać, a wolne miejsce w kieliszku pozwoli się nacieszyć rozwinięciem pełnego bukietu tego, co podajesz.
  • Nie namawiaj nachalnie na kolejny kieliszek, tylko go proponuj – absolutnie nie na miejscu jest wszelka natarczywość.
  • Pokaż, że umiesz trzymać kieliszek właściwie – nie ujmuj dłonią czaszy, by wina nie ogrzewać. Trzymaj kieliszek za nóżkę, to pozwoli cieszyć się spożywaniem trunku w odpowiedniej temperaturze.

Pamiętaj, ważne jest nie tylko to, co podasz, ale też w jaki sposób to uczynisz. Zachowanie eleganckiego ceremoniału pozwoli upewnić się Twemu gościowi, że traktujesz go ze szczególną estymą i zależy Ci, by czuł się przyjęty z troską oraz szacunkiem. Co zaś najoczywistsze – taka oprawa kolacji upewni tę szczególną osobę, że jest dla Ciebie ważna, skoro starasz się podjąć ją po królewsku. A o to przecież chodzi, prawda?

O winie i savoir-vivrze więcej czytaj tutaj: W restauracji – jak wybrać i zamówić wino?

Tagi: