Porady | Ślub  |  20 września 2017

Na którym palcu obrączka? I na której ręce?

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego obrączki nosimy zawsze na palcu serdecznym prawej dłoni? I czy wszyscy tak robią?

Starożytni wierzyli, że od palca serdecznego lewej dłoni idzie żyła prosto do serca. Nazywali ją żyłą miłości, więc naturalnym było noszenie obrączki, symbolu zawarcia małżeństwa, właśnie na palcu skąd biegła. Zgodnie z wierzeniami, zapewniało to pomyślność związkowi i umacniało więź łączącą małżonków. Do dziś na lewej dłoni nosi się obrączkę ślubną we Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Szwecji, USA, Kanadzie a także Słowenii, Słowacji i Egipcie.

W dniu ślubu obrączka na palec serdeczny prawej dłoni zakładana jest  m.in. w Polsce, Austrii, Niemczech, Norwegii, Danii, Grecji, Hiszpanii, Indiach, Chile, Wenezueli i Bułgarii.

W krajach, gdzie obrączki nosi się na palcu prawej ręki, tradycja mówi że stają się  jakby zastawem danym jako rękojmia. Coraz częściej chcąc upamiętnić to jakże ważne w życiu wydarzenie, na wewnętrznej stronie obrączki graweruje się datę ślubu czy inicjały. Bardzo wzruszającym jest też gest np. pocałowania obrączki przez młodych przed włożeniem jej na palec.

Od zawsze obrączka miała kształt kółka, coraz bardziej zdobionego, co było znakiem nieśmiertelnej miłości i przywiązania. Jako pierwsi zwyczaj wymieniania się obrączkami wprowadzili Rzymianie, gdzie było to symbolem  braku początku i końca, wieczności i nieskończoności.

Jedno jest wspólne dla noszących obrączki: niezależnie od tradycji danego państwa są one zakładane na palec środkowy.

Tagi: