Ślub  |  20 marca 2015

Przesądy ślubne – część 1

Przesądy dotyczą wszystkiego: od daty ślubu, przez przygotowania do niego, aż do wesela i nocy poślubnej. Warto się z nimi zapoznać, zwłaszcza dowiedzieć się, co przynosi szczęście. Bo jeśli w coś wierzymy, nawet podświadomie, może się to urzeczywistniać, choćby tylko jako samospełniające się proroctwo…

Dziś prezentujemy część 1 – przesądy dotyczące przygotowań do ślubu.

Ustalenie daty ślubu

Wiadomo nie od dziś, że najlepiej pobierać się w miesiącach, które mają w nazwie literę „r”. To wróży szczęście i zgodę narzeczonym. Śluby w kościele zwykle odbywają się w sobotę, jeśli jednak wolicie inny dzień tygodnia lub bierzecie ślub cywilny (co możliwe jest w każdy dzień tygodnia), pamiętajcie, by nie wypadł on w poniedziałek ani w piątek. Wszak poniedziałek i piątek to niedobry początek, również dla małżeństwa. Nie poleca się także stawać przed ołtarzem w maju ani w listopadzie.

Wybór świadków

Na świadków najlepiej wybrać pannę i kawalera. Jeśli Waszymi świadkami będą dwaj mężczyźni, możecie się spodziewać rychłego znudzenia małżeństwem. Najgorzej, gdy świadkami zostaną dwie kobiety – to przynosi pecha.

Przygotowania do uroczystości

Narzeczony nie powinien przed dniem ślubu widzieć sukni swojej ukochanej, w szczególności zaś doradzać jej, jaką wybrać. Zwiastuje to niezgodę w małżeństwie, zwłaszcza wynikające z prób zdominowania kobiety przez mężczyznę. Przyszła panna młoda powinna zakładać suknię ślubną tylko do przymiarek – jeśli robi to dla przyjemności, ściąga na swój związek nieszczęście.
Na kilka dni przed ślubem panna młoda powinna postawić ślubne buty na parapecie, by szczęście mogło do nich wlecieć.
Nie należy słuchać własnych zapowiedzi w kościele, bo można ściągnąć na swoje małżeństwo nieszczęście.
Narzeczeni nie powinni nikomu pokazywać obrączek – w przeciwnym razie ściągają na siebie pokusy niewierności. I uwaga: jeśli młodsze, niezamężne siostry, kuzynki lub przyjaciółki panny młodej skuszą się na przymierzenie jej sukni, ryzykują, że same nigdy nie wyjdą za mąż.

Za kilka dni część 2 – o przesądach dotyczących samego ślubu i wesela.

 

Zdjęcie: pixabay.com