Porady | Ślub  |  28 lutego 2015

Sala weselna

Kiedy zaplanujemy już datę ślubu, należy czym prędzej rozpocząć poszukiwania odpowiedniej sali weselnej. Kluczowe znaczenie ma ilość zaproszonych gości – ponieważ będzie to podstawowe kryterium poszukiwań. Nie bez znaczenia jest także pora dnia i fakt, czy planujemy poczęstować gości tylko obiadem i deserem, czy też chcemy, aby wesele trwało do rana. Popularne sale weselne mają zarezerwowane terminy nawet na dwa lata naprzód.

Lokalizacja

Można przyjąć pewne ograniczenia co do lokalizacji sali weselnej poprzez pryzmat odległości sali od miejsca zaślubin oraz czasu potrzebnego na dojazd. Zazwyczaj droga od kościoła lub USC nie powinna zająć dłużej niż 1h (+/- 20 minut). Jest to więc dość duży promień obszaru poszukiwań. Dobrze jeśli sala umiejscowiona jest w ładnej okolicy (nie tuż przy szosie). Warto zwrócić uwagę na dojazd – czy będziemy mieli gdzie zaparkować wiele samochodów oraz czy parking ma dobrą nawierzchnię. Nawierzchnia ma duże znaczenie dla pań na obcasach, a także w sytuacji, gdy pokropi deszcz – goście wysmarowani błotem nie będą zachwyceni (nie wspominając o gospodarzach).

Wygląd sali

Sale weselne, mogące pomieścić bardzo dużą ilość osób, zawsze mają punkty podparcia (filary). Należy zwrócić uwagę na ich rozmieszczenie w perspektywie ustawienia stołów. Trzeba się zastanowić, czy stoły będą ustawione w literę U, T, E, a może będzie kilka osobnych stołów. Młodzi zawsze zajmują centralne miejsce naprzeciw parkietu. Mając tą wiedzę, sprawdźmy, czy młodzi nie będą ukryci za filarem.
Kolejnym ważnym aspektem jest podłoga. Piękna i błyszcząca może być jednocześnie bardzo śliska. Podłoga musi być bezpieczna zarówno podczas chodzenia, jak i podczas zabawy na parkiecie.
Odległość kuchni od sali ma znaczenie dla zapachów, które będą rozchodzić się po sali, ale także dla tempa dostawy potraw na stół. Eleganckie lokale nie pozwolą sobie na zapachy kuchenne w sali bankietowej – wyposażone są w bardzo dobre pochłaniacze oraz solidne drzwi.
Większość sal weselnych mają połączone ze sobą część konsumpcyjną i parkiet (jest to po prostu jedna sala) – po to, aby każdy z gości mógł swobodnie obserwować przebieg imprezy. Niektóre sale są podzielone na dwie z dużym otworem pomiędzy nimi – wówczas w części konsumpcyjnej jest odrobinę ciszej (choć wtedy czasem trudno odciągnąć gości od stołu).

Wystrój sali

W zależności od sali – może ona wymagać dodatkowego przystrojenia lub nie. Przygotowaniem dekoracji może zająć się właściciel – wtedy trzeba poprosić o fotografie, żeby przekonać się, czy jego pomysł na wystrój będzie pokrywał się z naszym wyobrażeniem. Salę można także przystroić samodzielnie lub za pośrednictwem wynajętej firmy.
Wystrój nada sali odpowiedni styl. Można użyć balonów i serpentyn, można użyć kwiatów, można użyć dodatkowego oświetlenia lub udekorować salę z motywem przewodnim, np. rozwiesić bardzo duże zdjęcia młodych z ich dzieciństwa i okresu narzeczeństwa.
Na wystrój sali składa się także przystrajanie stołów. Powinno się też zwrócić uwagę na jakość i wygląd krzeseł – nie powinny to być wątpliwej jakości krzesła składane.

unsplash tbaoryuol_e-mitchell-lawler

Ogród, patio, taras

Wielu spośród naszych gości to osoby palące. W sali weselnej nie ma możliwości zapalenia papierosa, trzeba więc zorientować się, gdzie będzie taka możliwość. Poza tym dobrze jest mieć, gdzie zaczerpnąć powietrza.

Toalety

Zawsze sprawdzamy, jak wyglądają toalety. Ile jest kabin i umywalek, czy jest lustro i dobre oświetlenie. Ile przestrzeni jest w kabinie (panna młoda musi się tam zmieścić nawet w największej sukni ślubnej). Toalety muszą świecić czystością.

Agregat

Brak prądu może całkowicie popsuć najważniejszy dzień życia. Pytanie więc do właściciela sali: czy posiada agregat takiej mocy, aby zapewnić dalszy przebieg imprezy (światło, muzykę, ciepłe potrawy, schłodzone potrawy – zwłaszcza tort i lody). Samo posiadanie agregatu nie oznacza, że właściciel jest zabezpieczony – moc agregatu w tym przypadku to słowo-klucz. Bezwarunkowo oczekujmy takiego zapewnienia w umowie a także konsekwencji finansowych w sytuacji, gdy jednak agregat właściciela nie sprawdziłby się.

Klimatyzacja

Klimatyzacja sali jest już właściwie standardem i nie jest ważne czy akurat podczas naszej uroczystości będzie potrzebna czy nie – ma być, ma działać i już.

Pokój młodych

Nie musi być to pokój do noclegu (choć przeważnie tak jest). Państwo młodzi muszą mieć miejsce na swoje rzeczy: strój na zmianę, rzeczy osobiste, a także na prezenty, które będą otrzymywać w trakcie wesela.

Pokój odpoczynkowy

Nie jest konieczny, ale jest bardzo miłym gestem w stronę gości. Dla osób starszych, dla tych, którzy źle się poczuli, dla matek karmiących, dla małych dzieci. Wystarczy tapczan i kilka materacy (na których można położyć dzieci). Młodzi mogą użyczyć swojego pokoju, ale osobny pokój to większy komfort.

Ochrona

Bywa konieczna. Wszystko zależy od miejsca imprezy. Jeśli da się całą imprezę zamknąć włącznie z parkingiem – wystarczy jedna osoba dozorująca. Są miejsca, które wymagają ochrony profesjonalnej firmy. Zabezpieczenie bezpieczeństwa imprezy jest obowiązkiem właściciela – on też będzie wiedział, jaki zakres ochrony jest konieczny.

Alkohol

Temat alkoholu musimy poruszyć z właścicielem. Po pierwsze upewnijmy się czy mamy możliwość wniesienia własnego alkoholu i opłacenia tzw. korkowego czy właściciel zobowiąże nas do kupienia alkoholu wyłącznie od niego (jest to droższa opcja). Po drugie porozmawiajmy o odpowiedzialności za alkohol podczas imprezy. Kto będzie wydawać alkohol i na jakiej zasadzie. Może to być obsługa, a może to być ktoś zaufany z naszej rodziny (przy czym ta osoba nie powinna być gościem weselnym, bo goście nie mogą mieć obowiązków na weselu).

Dodatkowe stoły

Swojskie jadło to modny dodatek do wesela, o ile jest miejsce. Jest to stół z kiełbasami, kaszanką, smalcem, ogórkami kiszonymi i świeżym chlebem.
Bar kawowy to stół z ciepłymi napojami: herbatą i kawą w nieograniczonych ilościach. Należy zobowiązać obsługę aby zawsze była uzupełniona gorąca woda. Zazwyczaj bar kawowy połączony jest z ciastami i owocami (o ile nie znajdują się na stole).
O tych miejscach należy powiadomić gości na początku imprezy (najlepiej jeśli zrobi to kapela).

Obsługa kelnerska

Im więcej gości tym większa obsługa. Upewnijmy się czy właściciel odpowiednio zabezpiecza poziom obsługi. Cięcie kosztów poprzez ograniczenie personelu może poskutkować tym, że goście będą dostawać potrawy z dużym opóźnieniem oraz długo będą czekać na spełnienie ewentualnej prośby. Na stołach nie będą też odpowiednio uzupełniane braki napojów i naczyń. Jeśli w naszym odczuciu ilość obsługi będzie niewystarczająca – spytajmy o koszt dodatkowej obsługi.

Dwie imprezy obok siebie

Warto zainteresować się także tym, czy na terenie danego obiektu właściciel ma możliwość wyprawienia dwóch wesel naraz, a jeśli tak to, czy imprezy nie będą kolidować ze sobą. Nie może być słychać odgłosów drugiej imprezy, jak również goście weselni nie mogą się mieszać.

Zdjęcia: unsplash.com

Tagi: