Inspiracje  |  26 marca 2015

Podróż marzeń nad Bajkał

Jest wiele opcji wyjazdu nad Bajkał. Można jechać na zorganizowaną wycieczkę lub samodzielnie, samolotem lub – lepiej – osławioną koleją transsyberyjską. Jeśli zdecydujecie się na ten wariant i wykupicie pierwszą klasę, macie szansę już w drodze na miejsce poczuć się jak w starym filmie – dwuosobowe, intymne przedziały, wspaniale urządzony wagon restauracyjny… Niestety, jest to kosztowne. Można wybrać tańszą opcję, ale wtedy trudno liczyć na intymność, nie będziecie bowiem sami spać w przedziale.

 William Heusmann/flickr.comPodróż koleją transsyberyjską do Irkucka obfituje we wrażenia – będziecie przejeżdżać nad największymi rzekami Azji. Są to Ob z Irtyszem, Jenisej, Amur… Zobaczycie tajgę, przepiękne stepy. Oczywiście tak długa (5-dniowa) podróż przez nawet najpiękniejsze krainy może Was znużyć. Na szczęście co kilka godzin są postoje, można wtedy wyjść, rozprostować kości i zaopatrzyć się u lokalnych sprzedawców w ryby, pierożki, owoce, słodycze i napoje.
Podróż koleją transsyberyjską – choć sama w sobie jest przygodą – to dopiero wstęp… Bo gdy już dojedziecie do Irkucka, czeka Was pobyt w jednym z najpiękniejszych zakątków świata – nad Bajkałem.

Cały Bajkał dostarczy Wam niebywałych wrażeń estetycznych. Jezioro jest krystalicznie czyste. Niestety, również bardzo zimne – amatorzy kąpieli mogą być niepocieszeni… Ale na plażach są łaźnie rosyjskie, przypominające sauny. Można się w nich później rozgrzać. Warto zaprzyjaźnić się z rybakami. Nie jest to trudne, gdyż są to ludzie niezwykle życzliwi. Można od nich usłyszeć ciekawe historie (choć trzeba znać choć trochę rosyjski), kupić albo… dostać ryby prosto z jeziora, pieczone w folii na kamieniach. To danie wprawi w zachwyt nawet największych smakoszy.

Wśród miejsc szczególnie wartych odwiedzenia prym wiedzie wyspa Olchon. To największa wyspa Bajkału. Znajdują się tam niezwykle ciekawe pozostałości dawnych kultów religijnych. Oprócz tego można wreszcie popływać – w cieśninie zwanej Małym Morzem, oddzielającej tę wyspę od lądu, woda jest zdecydowanie cieplejsza.

Punktem obowiązkowym jest też miasteczko Iwołgińsk, w którym są imponująco śliczne świątynie buddyjskie i również pozostałości po szamanizmie.

Warto wybrać się na półwysep zwany Świętym Nosem. Oprócz urzekających krajobrazów jest tam rezerwat przyrody, spora jego część jest na liście UNESCO. Można podziwiać niebywałe bogactwo roślinności. Rosną tam jadalne grzyby wielkie jak talerz – niestety, ich zbieranie jest nielegalne.

Koniecznie trzeba odwiedzić miasteczko Listwianka. Samo w sobie może nie jest ciekawe, ale znajduje się w nim wspaniałe muzeum i akwarium z fokami. Można też obejrzeć film, wywołujący wrażenie, jak gdyby spływało się w kapsule na dno Bajkału.

Kolejną rzeczą, którą grzech sobie odpuścić, jest Krugobajkałka – podróż kolejką z czasów carskich. Wycieczka trwa cały dzień. Trasa prowadzi brzegiem Bajkału, są postoje w najbardziej atrakcyjnych miejscach.

Miłośnicy fauny będą usatysfakcjonowani wycieczką na Wyspy Uszkanie – można tam zobaczyć całe stada bajkalskich fok – nerp. Skoro o faunie mowa, nad Bajkałem macie szansę zobaczyć inne gatunki ryb, które nie występują w żadnym innym miejscu, np. omule.

Jeśli chcecie, aby Wasza podróż poślubna była niebanalna i niezapomniana – pojedźcie nad Bajkał…

Zdjęcia: By Erzhena Photograf (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

William Heusmann/flickr.com/licencja CC BY-SA 2.0

Tagi: