Inspiracje  |  12 czerwca 2015

Słowacja – raj dla zakochanych

Polacy często jeżdżą na Słowację w długie weekendy, ale atrakcji turystycznych jest tam tyle, że wystarczy na cały miesiąc miodowy, a jeszcze może pozostać Wam uczucie niedosytu. Nie musicie planować podróży z dużym wyprzedzeniem, robić rezerwacji itp. – niemal w każdej miejscowości można tam znaleźć nocleg. I niemal wszędzie są jakieś atrakcje turystyczne. Przedstawiamy tu tylko te największe.

Tatry

Atrakcyjne zwłaszcza zimą – to raj dla narciarzy i snowboardzistów! Jest tu mnóstwo tras, wyciągów, bogata infrastruktura i bardzo konkurencyjne ceny. Ale o innych porach roku też nie brakuje tu atrakcji dla miłośników wysokogórskich wycieczek.

Słowacki Raj

Jeden z najpiękniejszych parków narodowych w całej Europie. Uwaga: wiele tras nie jest dla osób, które boją się wysokości. Nawet one jednak nie będą tu się nudzić – w Słowackim Raju jest mnóstwo atrakcyjnych dolin, wąwozów i kanionów, liczne rzeki oraz wodospady. A także Dobszyńska Jaskinia Lodowa – cała w lodzie, jak nazwa wskazuje. Koniecznie trzeba zobaczyć.

Słowacki Kras

To obszar w Słowacji południowo-wschodniej. Znajdziecie tu liczne jaskinie, jedną piękniejszą od drugiej – najsłynniejsze to Domica, Krasnohorska, Gombasecka i Jasovska.

Bratysława

Przepiękna, pełna zabytków stolica Słowacji nad Dunajem (jej panorama na zdjęciu). Dawniej była to stolica Austro-Węgier, odbywały się tu koronacje władców. Do zobaczenia polecamy szczególnie Zamek Bratysławski, słynną Bramę Michalską, XV-wieczny Stary Ratusz, wiele kościołów, pałace i inne zabytki.

Winnice

Tu warto się wybrać zwłaszcza późnym latem lub wczesną jesienią. Na Słowacji powstało wiele szlaków winnych, a największą popularnością cieszy się Małokarpacki Szlak Winny, liczący ponad 40 kilometrów. Zobaczycie tam proces powstawania wina i… jest szansa, że załapiecie się na degustację.

Bańska Szczawnica

Dawne miasteczko górnicze (wydobywano tu złoto i srebro), położone malowniczo na kilku wzgórzach. Można spotkać przewodników w strojach górników, którzy opowiedzą o ciężkiej pracy w kopalniach, zwiedzić romańskie zabytki, a potem odpocząć nad jednym ze sztucznych jezior, które utworzono dla usprawnienia prac górniczych.

Baseny termalne

Wspaniałe miejsce do odpoczynku i relaksu. W zachodniej i środkowej Słowacji jest ich mnóstwo. Można popływać, posiedzieć w jaccuzi, poopalać się latem, a zimą… kąpać się na odkrytym terenie, podziwiając ośnieżone szczyty gór. A potem powygrzewać się w saunach i poddać się masażowi.

Jeśli pojedziecie w podróż poślubną do naszych południowych sąsiadów, z pewnością wrócicie zakochani… w sobie, ale i w Słowacji.

Zdjęcie: Slovensky Raj – Ebs Els/flickr.com/licencja CC BY-ND 2.0

Tagi: