Inspiracje  |  9 grudnia 2015

Świąteczne jarmarki w Wiedniu

Kto nie był w Wiedniu przed Bożym Narodzeniem, ten nie wie, co naprawdę znaczy bożonarodzeniowa atmosfera. To miasto i na co dzień jest piękne, lecz w grudniu nie ma sobie równych. Jarmarki zachwycają swoim bogactwem i różnorodnością towarów, a przy tym człowiek nie odnosi wrażenia, że wszystko to jest kiczem i komercją.

Słusznie ten okres w Wiedniu nosi nazwę Wiener Adventzauber, czyli Wiedeński Czar Adwentowy. Naprawdę warto pojechać tam w któryś weekend przed świętami.

Właściwie trudno jest wtedy poruszać się po Wiedniu, nie natykając się na świąteczne jarmarki. Są one na niemal wszystkich większych placach w centrum: Rathausplatz, Maria-Theresien-Platz, Stephanzplatz, Karlsplatz, Riesenradsplatz, Frevungsplatz, ale też pod zamkiem Belvedere czy zamkiem Schönbrunn. Wszędzie można zjeść tradycyjne austriackie potrawy, słodycze, wypić ciepłe napoje, z których szczególnie godne polecenia są pachnący korzeniami poncz i myśliwska herbata z rumem, kupić oryginalne prezenty świąteczne i ozdoby choinkowe, a także – przede wszystkim – wyroby artystyczne i rękodzieła. Naprawdę wysokiej jakości.

Oczywiście możliwość zakupów nie jest jedyną atrakcją Wiedeńskiego Czaru Adwentowego. W tym czasie bowiem na ulicach odbywają się też liczne koncerty, występy lokalnych artystów, festyny, degustacje win i warsztaty bożonarodzeniowe, nie tylko dla dzieci – dorośli mogą np. wstąpić do pałacowej piekarni w Schönbrunn, dostać kucharskie czapki i pod okiem specjalistów upiec własne świąteczne ciastka. Zakochani nie mogą przegapić wizyty pod Drzewem Serc i skorzystania z Poczty w Chmurach, dzięki której można wysłać miłosny list – najlepiej tradycyjny, gdyż pasuje do ogólnej atmosfery, ale elektroniczny też da się zorganizować.
Wszędzie rozbrzmiewa bożonarodzeniowa muzyka i cudowny klimat, bez pośpiechu i stresu, które tak często irytują nas przed Bożym Narodzeniem. Naprawdę warto tam pojechać. Chociaż raz i choćby na krótko.

Zdjęcie: Christoph Sammer – Christkindlmarkt Wien Stephansdom / Christmas Market Vienna St. Stephen’s Cathedral/flickr.com/CC licence

Tagi: