Ukraina – gdy serce wyrywa się na Wschód
W podróż poślubną na Ukrainę? A dlaczego nie? To idealny kierunek dla wszystkich kochających przygody romantyków!
Nasi sąsiedzi z przyjaźnią odnoszą się do Polaków, a choć wschodnia część kraju nękana jest konfliktem z Rosją, podróż na Ukrainę – szczególnie jej zachodnią część – jest bezpieczna. Kosztowna wojna i niegospodarne rządy rujnują gospodarkę kraju, nic więc dziwnego, że mieszkańcy Ukrainy czekają na turystów jak na zbawienie. I na ogół tak też się do nich odnoszą: gościnnie i serdecznie. Kraj zachęca zarówno do aktywnej turystyki, jak i do wypoczynku oraz… zakupów. Ceny niższe niż w Polsce czy na Zachodzie zdecydowanie kuszą, a warunki narciarskie czy do spływów kajakowych są naprawdę niezłe. Jakie miejsca warto odwiedzić na Ukrainie?
Kijów
Stolica Ukrainy i bardzo piękne miasto, nazywane „drugim Jeruzalem”, ze względu na mnóstwo prastarych kościołów, cerkwi i monasterów, wśród których wyróżnia się Pieczerska Ławra. W przeszłości Kijów leżał na szlaku handlowym wiodącym od Morza Czarnego do Skandynawii i rządzony był przez rozmaite nacje – Polaków, Tatarów, Litwinów i Rosjan, toteż zostało w nim mnóstwo zabytków z tamtych czasów. Architektura kijowskiej starówki po prostu zachwyca, przypomina wręcz bajkową, z filmu animowanego. Z pewnością warto zobaczyć też liczne parki i ogród zoologiczny. Kijów ma opinię jednego z najbardziej zielonych miast Europy – nie bez powodu…
Kamieniec Podolski
Imponująca twierdza, która jednak nie wytrzymała tureckiego oblężenia – kolejny rarytas dla miłośników historii Polski oraz… literatury Sienkiewicza. Oprócz zamku można tu zobaczyć stary polski ratusz z XIV wieku i polski rynek, ale także prawosławne świątynie oraz zabytki kultury Bliskiego Wschodu.
Czarnohora
Pasmo górskie, leżące w zachodniej części Ukrainy. Najwyższe w Karpatach Wschodnich, ze szczytami powyżej 2000 m.n.p.m. Można nie tylko pochodzić po górach, ale też zobaczyć przepiękne polodowcowe jeziorka.
Odessa
Po utracie Krymu okolice Odessy to główny kierunek wypoczynkowy mieszkańców Ukrainy, którzy chcą rozkoszować się urokami plażowania nad Morzem Czarnym. Ale i samo miasto jest warte odwiedzenia. Najbardziej znanym symbolem założonego przez carycę Katarzynę II miasta są Schody Potiomkinowskie, rozsławione na cały świat w 1925 roku przez Siergieja Eisensteina w filmie „Pancernik Potiomkin”, ale ta wielokulturowa, czarnomorska perła ma do zaoferowania dużo więcej.
Bukowina
Tu z kolei osoby zainteresowane etnografią znajdą coś dla siebie. Na tych terenach bowiem mieszkają nie tylko Ukraińcy, lecz również Rumuni, Polacy, Niemcy, Żydzi, Ormianie i Lipowani. Są bardzo przyjaźni i można się z nimi dogadać, zatem miłośnik etnografii będzie mógł poznać „od kuchni” zwyczaje i poglądy tych ludzi.
Lwów
To miasto z kolei jest ważne dla miłośników historii Polski. I wcale nie chodzi tu jedynie o cmentarz Orląt Lwowskich i inne zabytki upamiętniające polskie walki. Po prostu przez długi czas Lwów był polskim miastem i jest w nim sporo zabytków polskiej kultury – zamek, kościoły i muzea. Klimat Lwowa wyznacza nadzwyczaj gościnna ludność, liczne galerie, kawiarnie i restauracyjki.
Zakupy na Ukrainie
Wiadomo, że u naszych wschodnich sąsiadów opłaca się kupować wódkę i papierosy, ale to oczywiście nie wszystko. Na Ukrainie warto wybrać się na zakupy „dla domu”, a podróż poślubna to wspaniała ku temu okazja. Opłaca się kupować ręcznie haftowane obrusy i serwetki, obrazy, rzeźby i inne dzieła sztuki, bibeloty do domu (rękodzieła) oraz ręcznie zdobione sztućce. Można też tanio kupić artystyczną, ręcznie robioną biżuterię.