Inspiracje  |  4 lutego 2017

Ukraina – gdy serce wyrywa się na Wschód

W podróż poślubną na Ukrainę? A dlaczego nie? To idealny kierunek dla wszystkich kochających przygody romantyków!

Nasi sąsiedzi z przyjaźnią odnoszą się do Polaków, a choć wschodnia część kraju nękana jest konfliktem z Rosją, podróż na Ukrainę – szczególnie jej zachodnią część – jest bezpieczna. Kosztowna wojna i niegospodarne rządy rujnują gospodarkę kraju, nic więc dziwnego, że mieszkańcy Ukrainy czekają na turystów jak na zbawienie. I na ogół tak też się do nich odnoszą: gościnnie i serdecznie. Kraj zachęca zarówno do aktywnej turystyki, jak i do wypoczynku oraz… zakupów. Ceny niższe niż w Polsce czy na Zachodzie zdecydowanie kuszą, a warunki narciarskie czy do spływów  kajakowych są naprawdę niezłe. Jakie miejsca warto odwiedzić na Ukrainie?

Kijów

Stolica Ukrainy i bardzo piękne miasto, nazywane „drugim Jeruzalem”, ze względu na mnóstwo prastarych kościołów, cerkwi i monasterów, wśród których wyróżnia się Pieczerska Ławra. W przeszłości Kijów leżał na szlaku handlowym wiodącym od Morza Czarnego do Skandynawii i rządzony był przez rozmaite nacje – Polaków, Tatarów, Litwinów i Rosjan, toteż zostało w nim mnóstwo zabytków z tamtych czasów. Architektura kijowskiej starówki po prostu zachwyca, przypomina wręcz bajkową, z filmu animowanego. Z pewnością warto zobaczyć też liczne parki i ogród zoologiczny. Kijów ma opinię jednego z najbardziej zielonych miast Europy – nie bez powodu…

Kamieniec Podolski

Imponująca twierdza, która jednak nie wytrzymała tureckiego oblężenia – kolejny rarytas dla miłośników historii Polski oraz… literatury Sienkiewicza. Oprócz zamku można tu zobaczyć stary polski ratusz z XIV wieku i polski rynek, ale także prawosławne świątynie oraz zabytki kultury Bliskiego Wschodu.

Czarnohora

Pasmo górskie, leżące w zachodniej części Ukrainy. Najwyższe w Karpatach Wschodnich, ze szczytami powyżej 2000 m.n.p.m. Można nie tylko pochodzić po górach, ale też zobaczyć przepiękne polodowcowe jeziorka.

Ukraińskie Karpaty. Fot. za: pixabay.com/matsik1973

Ukraińskie Karpaty. Fot. za: pixabay.com/matsik1973

Odessa

Po utracie Krymu okolice Odessy to główny kierunek wypoczynkowy mieszkańców Ukrainy, którzy chcą rozkoszować się urokami plażowania nad Morzem Czarnym. Ale i samo miasto jest warte odwiedzenia. Najbardziej znanym symbolem założonego przez carycę Katarzynę II miasta są Schody Potiomkinowskie, rozsławione na cały świat w 1925 roku przez  Siergieja Eisensteina w filmie „Pancernik Potiomkin”, ale ta wielokulturowa, czarnomorska perła ma do zaoferowania dużo więcej.

Bukowina

Tu z kolei osoby zainteresowane etnografią znajdą coś dla siebie. Na tych terenach bowiem mieszkają nie tylko Ukraińcy, lecz również Rumuni, Polacy, Niemcy, Żydzi, Ormianie i Lipowani. Są bardzo przyjaźni i można się z nimi dogadać, zatem miłośnik etnografii będzie mógł poznać „od kuchni” zwyczaje i poglądy tych ludzi.

Lwów

To miasto z kolei jest ważne dla miłośników historii Polski. I wcale nie chodzi tu jedynie o cmentarz Orląt Lwowskich i inne zabytki upamiętniające polskie walki. Po prostu przez długi czas Lwów był polskim miastem i jest w nim sporo zabytków polskiej kultury – zamek, kościoły i muzea. Klimat Lwowa wyznacza nadzwyczaj gościnna ludność, liczne galerie, kawiarnie i restauracyjki.

Lwów. Fot. za: pixabay.com/enelene

Lwów. Fot. za: pixabay.com/enelene

Zakupy na Ukrainie

Wiadomo, że u naszych wschodnich sąsiadów opłaca się kupować wódkę i papierosy, ale to oczywiście nie wszystko. Na Ukrainie warto wybrać się na zakupy „dla domu”, a podróż poślubna to wspaniała ku temu okazja. Opłaca się kupować ręcznie haftowane obrusy i serwetki, obrazy, rzeźby i inne dzieła sztuki, bibeloty do domu (rękodzieła) oraz ręcznie zdobione sztućce. Można też tanio kupić artystyczną, ręcznie robioną biżuterię.

Tagi: