Porady | Zaręczyny  |  6 grudnia 2018

Klękać przed teściową? Zaręczyny w obecności rodziców

Zaręczyny to ważny moment w życiu każdej zakochanej pary. Jak poprosić o rękę wybranki? Czy ktoś jeszcze klęka przed przyszłą teściową? Podpowiadamy, jak gładko przejść etap zaręczyn, nie popełniając faux pas.

Oficjalne zaręczyny u rodziców przyszłej panny młodej powinny nastąpić po intymnych zaręczynach pary. Dawno minęły czasy proszenia o rękę ojca dziewczyny, czarnych polewek, klękania i całowania po rękach teściowej. Oczywiście zdarza się, że rodzice wybranki należą do osób bardziej oddanych tradycji, ale stosując się do poniższych konwenansów, uczynisz zadość ich oczekiwaniom.

Zanim powie „tak”
Zazwyczaj dziewczyna pierwsza mówi swoim rodzicom, że chłopak poprosił ją o rękę. Wówczas jej rodzice obowiązani są przygotować obiad lub kolację, na której będzie wybranek i jego rodzice (ewentualnie rodzeństwo). W niektórych rodzinach na tę okoliczność zaprasza się również dziadków, ciotki i wujków i – niestety – nie zawsze da się tego uniknąć. W zależności od tego, czy rodzice pary poznali się już wcześniej, jakimi są ludźmi, czy wiedzieli, że młodzi się spotykali i jak są nastawieni do przyszłych planów narzeczonych – atmosfera może być mniej lub bardziej napięta.

Jak się przygotować do zaręczyn
Po pierwsze: jako przyszły mąż powinieneś wyglądać odświętnie i świeżo. Uśmiech na twarzy jest obowiązkowy, nawet jeśli zdenerwowanie i stres dają się we znaki.
Po drugie: poznaj preferencje alkoholowe przyszłego teścia, żeby zaopatrzyć się we właściwy trunek. Wiele źródeł podaje, że na obiad zaręczynowy najlepszy jest szampan, ale nie wszyscy panowie go preferują, dlatego alternatywnie miej w zapasie whisky, gin lub dobrą wódkę (na pewno nie piwo i nie tanie wino!!!). Jeśli ojciec narzeczonej jest abstynentem, warto uzgodnić z wybranką inny podarunek.
Po trzecie: kwiaty dla przyszłej teściowej. Wybranka będzie wiedzieć, jakie kwiaty jej mama lubi najbardziej. Kwiaty powinny być świeże i ładnie skomponowane w bukiecie. Jedna różyczka z wstążką nie będzie prezentować się zbyt okazale i może zostać źle przyjęta jako wyraz lekceważenia przyszłej teściowej i całej sytuacji. Należy pamiętać również o małym bukieciku dla narzeczonej. Mama narzeczonego może upiec ciasto (jedno!) na tę uroczystość – atmosfera stanie się bardziej rodzinna. Uwaga! W żadnym wypadku nie można się spóźnić!

Zaręczynowy savoir-vivre
Nie oznajmiaj od progu, że celem wizyty są oświadczyny. Najpierw kwiaty dla teściowej. Kiedyś stosownym gestem było pocałowanie teściowej w rękę, ale w dzisiejszych czasach nie każda pani lubi takie powitanie – to kolejna kwestia do wcześniejszego omówienia z narzeczoną. Potem prezent dla teścia i mocny uścisk ręki (nie podaje się „śledzia”), następnie bukiet dla narzeczonej i na koniec przywitanie pozostałych osób, po czym każdy może zająć miejsce za stołem.
Jeśli do obiadu podawany jest alkohol, narzeczony powinien poprosić o zabranie głosu przy pierwszym napełnieniu kieliszków. Jeśli nie ma alkoholu, może spokojnie poczekać do deseru.

Jak skutecznie poprosić o rękę
Nie wymyślono jeszcze żadnego standardowego tekstu oświadczyn i z pewnością nigdy taki nie powstanie. Podsuwamy jedynie kilka pomysłów, ale reszta zależy od twojej inwencji. Pomimo stresu, staraj się mówić płynnie i wyraźnie.

– możesz mówić w imieniu swoim i narzeczonej, np. „Jak wiecie, postanowiliśmy się zaręczyć…”
– dobrą taktyką jest podkreślenie, jak ważna jest twoja wybranka, np. „Zawsze marzyłem o takiej żonie, bardzo ją kocham i bardzo mi zależy, aby rodzice zgodzili się na nasz ślub.” – to zaimponuje szczególnie teściowej.
– możesz nawiązać do tego, że już długo się spotykacie lub wspomnieć o tym, iż chcecie się usamodzielnić i założyć rodzinę.
– pomoże też obietnica, że dla swojej wybranki wybudujesz wymarzony dom.
I pamiętaj – najlepsze słowa płyną prosto z serca. Jeśli zastosujesz się do powyższych rad, zaręczyny staną się dobrym wspomnieniem początku waszej wspólnej drogi.

 

Photo: unsplash-logoArtem Maltsev

Tagi: