Porady  |  18 listopada 2015

Prawdziwe partnerstwo

Wiele się słyszy o partnerstwie w parze, ale co ono właściwie oznacza? Oto kilka najważniejszych cech prawdziwie partnerskiej relacji.

Sprawiedliwy podział obowiązków

Gdy mówimy o związku partnerskim, przede wszystkim kojarzy się on nam ze sprawiedliwym podziałem obowiązków. Oczywiście sprawiedliwy nie znaczy równy. To nie tak, że na zmianę gotujemy i zmywamy, żadne z nas ani minuty dłużej nie pracuje w kuchni czy przy odkurzaniu. Odrobina dobrej woli zwykle wystarcza, by podzielić obowiązki tak, że każdy robi to, co bardziej lubi (lub czego mniej nie lubi). Na przykład on woli gotować, ona sprzątać, on robić zakupy, ona prasować – i tak robią na co dzień. Również w sytuacji, gdy jedno z małżonków nie pracuje, trudno domagać się, by oboje po równo zajmowali się domem i/lub dziećmi. W sprawiedliwym podziale obowiązków chodzi raczej o to, by każde miało mniej więcej tyle samo czasu na odpoczynek, przyjemności i rozwój osobisty. Reszta jest sprawą indywidualnego dogadania się obojga zakochanych.

Wzajemne wspieranie się w dążeniach

To bodaj jeszcze ważniejszy warunek partnerskiego związku niż sprawiedliwy podział obowiązków. Każde z nas uznaje, że partner czy partnerka ma prawo do własnego rozwoju i do realizacji swoich marzeń, jakiekolwiek one są (a zatem niewyznaczone ani przez tradycję, ani przez kogokolwiek czy cokolwiek innego niż on/ona) i w miarę swoich możliwości stara się ułatwić ukochanej osobie te rzeczy. Nawet gdyby tym marzeniem był lot na Księżyc.

Zaufanie i nienadużywanie zaufania

Umiejętność zaufania drugiej osobie to chyba jedna z najtrudniejszych rzeczy na świecie, a jednak to właśnie jest warunek prawidłowo funkcjonującego związku partnerskiego. Musimy uznać, że tylko partner czy partnerka ma możliwość kontrolowania własnego życia (podobnie jak my swojego). Nie można „dla dobra związku” czy dla uspokojenia własnych lęków ograniczać drugiej osoby ani próbować jej kontrolować, na przykład ukradkiem sprawdzać jej poczty czy telefonu, rozliczać z każdej minuty poza domem itp. Nie można zabronić jej przyjaźnienia się z kimkolwiek, również z osobami odmiennej płci. Oczywiście do cech partnerskiego związku należy również nienadużywanie zaufania drugiej osoby. Brak kontroli nie upoważnia do nieodpowiedzialnych zachowań – myślenie w inny sposób jest po prostu dziecinne i zwyczajnie niegodne.

Wspólne uzgadnianie wszystkich ważniejszych spraw

I to też jeden z najważniejszych fundamentów partnerstwa. Żadne z nas nie narzuca drugiej osobie swojej woli w ważnych dla obojga kwestiach ani nie załatwia niczego za jej plecami. Wszystkie istotne decyzje muszą być podjęte wspólnie. Można dyskutować, ale nie można przeforsowywać swojego zdania, nawet jeśli uważamy, że mamy absolutną rację.

Zdjęcie: pixabay.com

Tagi: