Ślub  |  29 czerwca 2015

Obowiązki młodej pary

Myli się ten, kto myśli, że uroczystość weselna to zabawa dedykowana młodej parze. Wystarczy przypomnieć sobie, kto jest autorem zaproszenia na ślub i wesele, a więc kto jest gospodarzem imprezy. Młodzi mają swoje zobowiązania w stosunku do gości, aby każdy z zaproszonych czuł się dobrze ugoszczony. Oczywiście gospodarze mają wsparcie w rodzicach i świadkach, ale fakt pozostaje faktem.

Zaczynamy od transportu gości. Warto byłoby ustalić jeszcze przed imprezą, ile osób potrzebowałoby skorzystać z transportu od miejsca zaślubin do sali weselnej, a ile z powrotem do domu. Dzięki temu uzyskamy wiedzę, czy konieczne jest (oraz na jak długo) wynajęcie autokaru, busa, czy może wcale nie ma zapotrzebowania na dodatkowy środek transportu. Jeśli zajdzie taka konieczność pojazd podstawiamy pod kościół (lub USC), a potem organizujemy przewóz w nocy. W zależności od zapotrzebowania można ustalić dwa nocne kursy powrotne, np. na godzinę pierwszą i trzecią albo jeden nocny kurs powrotny, np. na godzinę drugą.

Przybycie młodej pary na wesele

Utartym zwyczajem jest, że to goście oczekują młodych przed wejściem na salę ale nie oznacza to, że młodzi mają czas po ślubie np. na sesję zdjęciową. W dobie telefonii komórkowej nie jest trudno ustalić czy wszyscy zaproszeni już przybyli i skrócić czas oczekiwania gości do niezbędnego minimum.

Obecność młodej pary na sali

Młodzi nie mogą znikać na nie wiadomo jak długo – jeśli wychodzą, to osobno, a jedno z nich zawsze jest do dyspozycji zaproszonych. Gospodarze uczestniczą w imprezie do samego końca i żegnają się z wychodzącymi gośćmi.

Młodzi czujnie obserwują przebieg zabawy, kontrolują podwykonawców: obsługę, kapelę. Jeśli są zbyt zajęci – delegują zadania na świadków. Jeżeli w trakcie wesela przewidziane są dodatkowe zabawy – trzeba patrzeć na zegarek, ponieważ wszystko musi zmieścić się do północy i w dodatku między posiłkami.

Młoda para jest otwarta, serdeczna i uśmiechnięta

Dobrze jeśli są to cechy wrodzone poślubionych – jeśli nie – niestety potrzebny będzie wysiłek i dobra mina. Młodzi nikomu nie odmawiają zaproszenia do tańca, spełniają prośby o stanięcie do fotografii, z uśmiechem traktują dzieci, podchodzą do gości (także do starszych osób), żeby zamienić choćby kilka słów. Pan młody alkohol pije z umiarem, koniecznym do trzymania właściwego fasonu. Panna młoda ukrywa dąsy i zły humor oraz nie strofuje młodego przy wszystkich, włączając w to wszelkie kąśliwe uwagi. W tym dniu młodzi także pohamowują zazdrość – serdeczne objęcia, szeptanie na ucho – są dozwolone nawet dla byłych sympatii.

 

Zdjęcie: unsplash.com

Tagi: