Inspiracje  |  28 czerwca 2015

Urządźcie sypialnię według zasad Feng Shui!

Jeśli sądzicie, że aby urządzić sypialnię w stylu Feng Shui, musicie zakupić mnóstwo „magicznych” gadżetów, uspokajamy: tak naprawdę niewiele one mają wspólnego z Feng Shui.

Najważniejszy jest układ mebli i oświetlenie. Feng Shui wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z wietrznymi dzwoneczkami i trójnogimi żabami. Sprawia to, że niektórzy przerabiają mieszkanie na chiński jarmark, a inni z kolei odrzucają Feng Shui jako jedną wielką brednię.

Prawdziwe Feng Shui to jednak co innego. To starożytna chińska sztuka projektowania, budowania i urządzania domów w taki sposób, aby zapewniały człowiekowi jak najlepsze funkcjonowanie. Wskazuje, gdzie budować domy, a gdzie biura, w którym miejscu w domu umieścić kuchnię, a gdzie salon i sypialnię, gdzie i jak powinny stać meble.

Sypialnia urządzona według prawideł Feng Shui ułatwia zasypianie i zdrowy sen, dobrze zaprojektowane miejsce do pracy przekłada się na efektywność, a salon przyciąga gości, zaś gdy gości nie ma – pozytywnie wpływa na zwyczajne, codzienne funkcjonowanie mieszkańców, dodaje im energii. Nie jest to jednak żadna magia, lecz po prostu oddziaływanie wnętrza na psychikę, a co za tym idzie – na relacje współmieszkańców oraz na ich zdrowie i sukcesy zawodowe.

Jak zatem urządzić sypialnię zgodnie z zasadami Feng Shui? Być może nawet Wasza już jest tak urządzona albo tak właśnie ją projektujecie, gdyż wiele osób nieświadomie stosuje w życiu zasady Feng Shui, nie zdając sobie sprawy, że wymyślono je wieki temu. Po prostu wielu ludzi wyczuwa, co będzie najlepsze dla nich i dla związku.

Sypialnia zgodna z prawidłami Feng Shui

unsplash jhdof9b6vpy-cheryl-winn-boujnidaW sypialni powinniśmy dobrze wypoczywać, by nabrać energii na cały dzień. Sypialnia powinna być też tak urządzona, by zapewnić maksymalne poczucie bezpieczeństwa podczas snu i by ułatwić zasypianie.

Kolor ścian w sypialni jest dość ważny – odpadają jaskrawe barwy czy wzory na tapecie. Nie powinien też być śnieżnobiały – jest zbyt surowy. Ale kremowy jest już w porządku, podobnie jak beże, delikatne róże czy inne ciepłe bądź neutralne pastele (zimne odcienie nie są wskazane).

Ważne jest też, by okno było zasłonięte. Nie powinno się umieszczać w sypialni żaluzji, które są zbyt surowe i kojarzą się raczej z biurem niż z miejscem wypoczynku. Lepsze będą miękkie firanki i ciemne zasłony – stworzą wrażenie przytulności.

Łóżko powinno stać wezgłowiem, a najlepiej jeszcze przynajmniej jednym bokiem, przy ścianie (jeśli z jakichś względów Wam to nie odpowiada, warto ustawić przy łóżku komody lub stoliki nocne, by odgrodzić przynajmniej wezgłowie od reszty świata). W żadnym wypadku nie stawiajcie łóżka na środku pokoju, nawet jeśli macie dużo miejsca i uważacie, że to fajne i niebanalne rozwiązanie. Oryginalność zostawcie sobie na salon, w sypialni liczy się przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Osoby, które śpią w łóżku na środku pokoju, często mają poczucie dryfowania, niezakorzenienia, które przenosi się na codzienne funkcjonowanie. Może skutkować to brakiem poczucia kontroli nad własnym życiem, a nawet problemami z tożsamością. Bardzo szybko przełoży się to na problemy w związku miłosnym i w życiu zawodowym.

Ze względu na poczucie bezpieczeństwa nie wieszajcie nic nad łóżkiem (ewentualnie lekkie małe obrazki, choć i one nie są wskazane). Ciężkie półki bądź duże obrazy mogłyby wyglądać ładnie i być praktyczne, jednak osoby, które pod nimi śpią, przez całą noc odczuwają podświadomy strach przed przygnieceniem, który przekłada się na rozmaite lęki na jawie, a nawet permanentne stany lękowe, poważnie ograniczające możliwości rozwoju i negatywnie wpływające na związek. Możecie natomiast na przeciwległej do wezgłowia ścianie powiesić erotyczny obraz – będzie Wam przypominał o tym, że sypialnia służy nie tylko do spania.

A jeśli chcecie urządzić sypialnię nie tylko zgodnie z zasadami Feng Shui, ale też w chińskim stylu, możecie kupić jeden czy dwa bibeloty. Nie więcej – Feng Shui nie zaleca przeładowywania tego pomieszczenia ozdobami. I w żadnym wypadku nie powinny to być osławione wietrzne dzwonki, gdyż utrudniają zasypianie i zakłócają sen.

 

Zdjęcia: unsplash.com

Tagi: