Ślub  |  7 marca 2015

Obowiązki świadków

Świadkowie – to dwoje najważniejszych ludzi po Parze Młodej, bez których ślub by się nie odbył, zarówno w Kościele jak i w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Są oni jednak nie tylko formalnymi świadkami naszego małżeństwa, ale i nieodzowną pomocą podczas wielu przygotowań. Po wyrażeniu przez świadków zgody na towarzyszenie nam podczas ceremonii zaślubin, możemy prosić świadków o pomoc, jaka będzie potrzebna nam przy organizacji ślubu oraz wesela.

Na wstępie musimy uzgodnić kwestie ubioru, gdyż to zależy już nie tylko od nas, ale i chęci świadków. Panna Młoda nie może wymagać, żeby świadkowa ubrała się tak, jak ona chce – chyba, że sama płaci za dodatkowy strój i jest on zgodny ze stylem ubierania się świadkowej. Zarówno świadkowa jak i świadek mogą uczestniczyć już na etapie wyboru sukni i garnituru więc, tą kwestię bardzo łatwo rozwiązać.

Świadkowie mogą się okazać również pomocni, jeżeli mamy listę prezentów. Każdego z zapraszanych gości możemy wtedy poinformować o takiej możliwości i przekazać telefon do świadkowej lub świadka, tak aby na bieżąco kontrolowali listę.

Świadkowie mogą nam też pomóc na ostatnim etapie przygotowań takich jak:

  • przystrojenie sali
  • zakup alkoholu i innych ewentualnych napojów
  • wybór odpowiedniej wiązanki

W dniu ślubu do obowiązku świadków należy:

  • towarzyszenie Parze Młodej podczas przygotowań przedślubnych – zwłaszcza ubierania się Panny Młodej
  • uczestniczenie i pomoc podczas sesji fotograficznej
  • złożenie niezbędnych podpisów na wymaganych do zawarcia ślubu dokumentach – świadkowie powinni pamiętać, aby mieć ze sobą dowody osobiste oraz dostarczyć zaświadczenia o bierzmowaniu
  • pilnowaniu obrączek
  • pomocy Pannie Młodej przy ewentualnych poprawkach w makijażu lub ubiorze

Po ceremonii zaślubin w kościele lub urzędzie świadkowie powinni pomagać odbierać kwiaty od gości i odpowiednio się nimi zająć. To samo tyczy się ewentualnych prezentów, jakie mogą otrzymywać młodzi. Świadkowie powinni również sprawdzić, czy młodzi nie zostawili czegoś w kościele lub na sali weselnej.
Podczas wesela świadkowie powinni również wznieść toast za Nowożeńców i przykładnie bawić się podczas zabawy weselnej.

Często świadkowie odpowiedzialni są za zorganizowanie wieczoru panieńskiego oraz kawalerskiego. Pamiętajmy, aby Świadkom w podziękowaniu za pomoc dać na pamiątkę wspólne zdjęcie oprawione w ramkę, bądź też inny drobny upominek związany ze ślubem.

 

Zdjęcie:  unsplash.com