Porady | Ślub  |  4 lutego 2015

Profesjonalna organizacja ślubu

Coraz więcej par decyduje się na zatrudnienie konsultanta ślubnego (wedding plannera). Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi kosztami, ale naprawdę się opłaca. W końcu ślub to jeden z najważniejszych dni w życiu i chcemy, by wszystko wyglądało perfekcyjnie. Wedding planner zdejmie z Was większość obowiązków, a czasem zaproponuje rozwiązania, o jakich Wam się nie śniło! Przedstawiamy rozmowę z Panią Ewą Wardęgą, organizatorką ślubów (www.kraina-slubow.pl).

Organizator ślubów czy też konsultant ślubny to dość nowy zawód w Polsce. Czy przyjął się na rynku? Czy jest duży popyt na takie usługi?

Rzeczywiście, branża konsultantów ślubnych jest młoda w naszym kraju – ma nie więcej niż 12-13 lat. Jednak z roku na rok popularność naszego zawodu jest coraz większa, a świadomość społeczeństwa rośnie. Coraz więcej osób korzysta z naszych usług i poleca je swoim znajomym, rodzinie, kolegom z pracy. Każdego roku realizujemy więcej ślubów i wesel, mamy też coraz więcej zapytań – z pełną świadomością mogę więc stwierdzić, że popyt na nasze usługi rośnie.

Jak Pani scharakteryzowałaby swoich klientów?

Mamy naprawdę różnych klientów, jednak wyróżniają się dwie kategorie. Pierwsza to osoby, które dużo pracują i nie mają czasu właściwie na nic poza pracą, nie mówiąc o takim przedsięwzięciu jak organizacja własnego ślubu czy wesela. Druga kategoria to osoby mieszkające za granicą, które nie chcą obarczać ciężarem organizacji rodziny czy przyjaciół. Coraz częściej trafiają do nas też pary, którym nasze realizacje podobają się tak bardzo, że mimo, iż wcześniej nie myśleli o zatrudnieniu wedding plannera, to po obejrzeniu naszego portfolio na blogu czy stronie, decydują się na współpracę z nami. Jest to niezwykle miłe i motywujące.

Z pewnością często ludzie chcieliby zatrudnić organizatora ślubów, ale wahają się, gdyż jednak to dodatkowy, niemały wydatek. Jak Pani zachęciłaby ich do współpracy?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że czas to pieniądz, a załatwianie wszystkich spraw związanych ze ślubem czy weselem jest niezwykle czasochłonne i stresujące. Poza tym moje wynagrodzenie zależy od zakresu działań, jakie wykonuję dla klienta. Można zatem zamówić tylko część usług, a część spraw załatwić we własnym zakresie. Faktem jest też, że dzięki długofalowej współpracy z wieloma usługodawcami, mamy u nich wypracowane preferencyjne stawki czy rabaty, które przechodzą na naszych klientów, zatem przynajmniej jakaś część tych kosztów się zwraca.

Jakie problemy napotyka Pani w pracy? Zdarzają się w ostatniej chwili jakieś niemiłe niespodzianki? Jak Pani sobie z nimi radzi?

Moja praca to właściwie nieustanny stres – na mnie spoczywa pełna odpowiedzialność za powodzenie całego wydarzenia. Nie ma więc miejsca, ani czasu na błędy. Staram się wszystko dokładnie zaplanować wcześniej, a w razie nagłych sytuacji zachować zimną krew i najzwyczajniej w świecie rozwiązać problem. Nauczyłam się już, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Nie bez znaczenia jest też doświadczenie, którego nabrałam, organizując kilkadziesiąt ślubów i wesel, z których każde było inne i rządziło się własnymi prawami.

Jakie najbardziej oryginalne zlecenia Pani miała? 

Organizowałam ceremonię ślubną na statku, na środku mazurskiego jeziora. Wtedy było to dla mnie dużym wyzwaniem, ponieważ byłam nowicjuszką w tym zawodzie. Ale właśnie dzięki takim wyzwaniom moja praca jest ciekawa, a motywacja nie spada. Jeśli pojawiłaby się rutyna, byłoby nudno. Bardzo lubię organizować wesela tematyczne i od początku istnienia mojej firmy staram się pokazać Polakom, że takie wesela mogą być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych przyjęć. Dla naszych klientów organizowaliśmy już wesela w stylistyce hawajskiej, żeglarskiej, toskańskiej, katalońskiej, a ostatnio także holenderskiej.

Dziękuję za rozmowę. 

Wywiadu udzieliła:
Ewa Wardęga
+48 608 624 135
Członek Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych

Kraina Ślubów. Kompleksowa organizacja ślubów i wesel
www.kraina-slubow.pl
www.blog.kraina-slubow.pl
Kraina Ślubów na Facebook’u

Zdjęcie: Rutko Photographers/fp Kraina Ślubów