Porady | Ślub  |  20 lutego 2019

Przebieg wesela

Kto z Was nigdy nie był na weselu i jego pierwszym będzie jego własne? Mamy dla Was, krótki opis tradycyjnego, polskiego wesela – krok po kroku!

Po przybyciu przed salę weselną państwo młodzi witani są przez rodziców chlebem i solą. Następnie muszą wypić toast z kieliszków i rzucić je za siebie. Młodzi otrzymują od gości gromkie brawa, pan młody przenosi małżonkę przez próg i wszyscy wchodzą za nimi do środka, gromadząc się na parkiecie. Obsługa wręcza kieliszki z szampanem wszystkim zaproszonym oraz państwu młodym. W tym momencie następuje powitanie gości i gospodarzy (przeważnie w wykonaniu członka kapeli lub wodzireja), zakończone śpiewem ‚sto lat’. Potem każdy zajmuje miejsce przy stole.

Dość praktycznym zwyczajem jest wcześniejsze zaplanowanie, jak rozmieścić gości i umieszczenie wizytówek przy nakryciach. Na początku jest chwila zamieszania, ale później zaowocuje to dobrą zabawą i dobrym samopoczuciem gości. Zanim goście rozejdą się na swoje miejsca, należy ich powiadomić, aby zwrócili uwagę na wizytówki.

Pierwszy posiłek to zawsze ciepłe danie. Po zakończeniu konsumpcji młodzi zapraszani są do rozpoczęcia zabawy tanecznej – czyli do pierwszego tańca. Podczas pierwszego tańca na parkiecie znajduje się tylko młoda para. Kolejne utwory otwierają zabawę dla pozostałych uczestników.

Rytm wesela organizuje kapela lub wodzirej. Zazwyczaj przerwy na posiłki są ustalone wcześniej z młodymi i są zapowiadane przez mikrofon. Jest to także czas na wznoszenie toastów. Toast za zdrowie państwa młodych również inicjuje kapela lub wodzirej, nie wyklucza to możliwości wznoszenia toastów przez gości.

Ważne aby w trakcie wesela znalazło się miejsce na podziękowanie młodej pary dla rodziców i gości. Zazwyczaj podziękowanie dla rodziców połączone jest z dedykacją piosenki, przy której młodzi tańczą z rodzicami (zamieniając się w trakcie utworu tak, żeby każdy z rodziców miał sposobność zatańczyć z dzieckiem).

Swobodna zabawa trwa do północy – potem czas zacząć oczepiny. Tradycją jest, że po oczepinach mają miejsce zabawy konkursowe z nagrodami (zazwyczaj nagrodą jest butelka wódki). Na zakończenie podawany jest tort, którego pierwszy kawałek kroi młoda para. Często młodzi kroją kilka kawałków – dla rodziców. Resztę tortu kroi i podaje obsługa.

Photo: unsplash-logoMarcie Douglass

Od tego momentu część osób opuszcza wesele, część pozostaje.
Zakończenie wesela zapowiada kapela lub wodzirej, składając życzenia młodym oraz podziękowania pozostałym uczestnikom imprezy i gra ostatnią piosenkę.

Młoda para przez całe wesele stara się być jak najwięcej na sali, aby w każdej chwili goście mogli podejść, porozmawiać, ofiarować prezent, a także pożegnać się. Młodzi powinni również podchodzić do gości, dosiadać się, zamienić choćby parę słów z każdym i przede wszystkim powinni być uśmiechnięci.

Main Photo: unsplash-logoAndreas Rønningen

Tagi: