Ślub kościelny
Ślub kościelny nie jest tożsamy ze ślubem konkordatowym, zawieranym w kościele. Sam ślub kościelny nie jest uznawany przez polskie prawo.
Aby ślub kościelny był ważny, młodzi wcześniej muszą wziąć ślub cywilny. W praktyce ślubu kościelnego udziela się tylko w przypadkach, gdy ślub cywilny był zawierany o wiele wcześniej. Obecnie zamiast ślubu kościelnego i ślubu cywilnego zawieranego w tym samym dniu, można wziąć ślub konkordatowy, a wtedy będzie on tak samo ważny. Ślub kościelny może być zawarty w parafii Panny Młodej lub Pana Młodego, ale może się również odbyć w innym Kościele po uzyskaniu tzw. licencji.
Pod wieloma aspektami ślub kościelny jest identyczny jak ślub konkordatowy. Po uzgodnieniu daty zawarcia ślubu należy zgłosić się do kancelarii parafialnej w celu ustalenia dokładnej daty ślubu (czasami należy tę datę potwierdzić w wyznaczonym przez księdza terminie). W ustalonym terminie w kancelarii parafialnej spisuje się protokół przedślubny.
W tym celu należy przedłożyć:
- aktualne (nie starsze niż trzy miesiące) świadectwa chrztu (z parafii chrztu) z adnotacją o stanie wolnym oraz o przyjęciu sakramentu bierzmowania (jeśli nie ma adnotacji trzeba takie świadectwo uzyskać w parafii bierzmowania)
- dowody osobiste
Dobrze jest też zainteresować się kiedy rozpoczyna się kurs przedmałżeński – zazwyczaj kurs trwa 10 tygodni, ale można znaleźć też kursy wyjazdowe, trwające cały weekend. Po kursie małżeńskim należy odbyć również spotkania w poradni rodzinnej, które mogą trwać nawet 6 tygodni.
Na tydzień przed ślubem należy spisać akt ślubu, wtedy też należy dostarczyć dokumenty: spotkań w poradni rodzinnej, zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi, jeżeli były głoszone w innej parafii. Na dzień przed ślubem po raz drugi przystępujemy do spowiedzi.
W dniu ślubu należy przyjechać do kościoła na kilkanaście minut przed uroczystością. Wraz ze świadkami udać się do zakrystii i dostarczyć zaświadczenie o odbyciu spowiedzi oraz obrączki ślubne. Trzeba podpisać również Akt Ślubu. W kościele opłaty składamy „co łaska”.
Zdjęcie: Blavou – Wedding Photography/flickr.com/licencja CC BY_SA 2.0