Zaręczyny  |  2 stycznia 2017

10 cech dobrego partnera

W związku oczywiście najważniejsze są miłość i wierność. Te rzeczy ślubujemy przed ołtarzem i bez nich związku być po prostu nie może. Bywa jednak, że dwoje ludzi kocha się nawzajem, a związek nie funkcjonuje.

Dlaczego tak się dzieje? Czasem winne jest niedopasowanie charakterów, czasem jednak którejś ze stron brakuje jednej z cech dobrego partnera. A jakie to cechy?

1. Zaufanie

Brak zaufania prowadzi do ciągłych podejrzeń, indagacji i prędko zamienia życie obojga partnerów w piekło. Zaufanie dotyczy nie tylko wierności. Powinniśmy też potrafić zaufać partnerowi, że jest w stanie załatwić jakieś sprawy i niczego nie popsuć.

2. Szacunek

Nie chodzi tylko o zwracanie się z szacunkiem do innych. Dobry partner potrafi też szanować potrzeby drugiej osoby, jej pracę, pasje, rodzinę i przyjaciół. Nie jest dobrym partnerem ktoś, kto z lekceważeniem myśli np., że jak tylko zamieszka z drugą osobą, wybije jej z głowy to głupie zainteresowanie sportem albo spotkania z przyjaciółmi.

3. Otwartość

Bywa, że w związku z kimś musimy zrewidować nasze poglądy na życie i np. na role w związku. Gotowość do zmiany poglądów jest oznaką dojrzałości i ważną cechą dobrego partnera.

usnplash dy3goe-2ac-alysa-bajenaru4. Udzielanie wsparcia

Bliskie nam osoby często potrzebują pociechy, gdy coś się nie udaje i dopingowania, by coś osiągnąć. Dobry partner powinien udzielać ukochanej osobie wsparcia.

5. Gotowość dzielenia się obowiązkami

I nie chodzi tu tylko o to, kto ile ma zarabiać i co kto ma robić w domu, choć to też jest ważne. Chodzi też o to, że oboje partnerzy na równi powinni pielęgnować swoją miłość. Nie może być tak, że jedno z nich zachowuje się, jakby mu nie zależało na związku.

6. Umiejętność dzielenia się radościami i smutkami

Niedobrze, jeśli któreś z parterów ukrywa przed drugim swoje smutki czy radości. Przecież właśnie z najbliższymi osobami powinniśmy się nimi dzielić.

Czytaj także: W restauracji: jak wybrać i zamówić wino?

7. Lojalność

To coś więcej niż wierność. Lojalność oznacza, że stajemy u boku partnera w trudnej sytuacji i niekiedy przeciw np. własnej rodzinie. Nie pozwalamy nikomu go krzywdzić czy wyśmiewać. Nie mówimy o nim źle i nie zdradzamy jego tajemnic.

8. Umiejętność wybaczania

Oczywiście jeśli partner nas głęboko zranił, nie musimy, a nawet nie powinniśmy udawać, że nic się nie stało, gdy tylko wydusi „przepraszam”. Ale też nie należy pielęgnować uraz i wyciągać ich po latach, jak ten dziadek z dowcipu, który po 50 latach przypomniał sobie, że babcia cnoty nie miała…

9. Umiejętność przyznania się do błędu

Nikt nie jest idealny i niby zdajemy sobie z tego sprawę, ale albo nadużywamy tej wiedzy i nie chcemy walczyć z własnymi przywarami, mówiąc: „Przecież nobody’s perfect„, albo jakoś nie stosujemy jej do siebie i gdy popełnimy błąd, zwalamy winę na partnera, jego rodzinę, okoliczności, rząd, a nawet pogodę. Zamiast po prostu powiedzieć: „To moja wina, przepraszam”. Umiejętność przyznania się do błędu to bardzo ważna cecha. W związku, ale nie tylko.

10. Pragnienie uszczęśliwienia partnera

Chodzi o sprawianie mu drobnych przyjemności na co dzień, jak masaż czy przyniesienie herbaty do łóżka, i wielkich – od czasu do czasu. O chęć zrobienia czegoś tylko dla niego. Bez tego związek nie będzie udany, może stać się zaledwie wspólnym prowadzeniem gospodarstwa.

Czytaj także: Gdy zapraszasz ją na kolację, którą sam przygotujesz

I jak? Czy Wasi partnerzy/partnerki mają cechy dobrego partnera?

Tagi: