Japonia: inny świat
Japonia oczaruje Was tym, że tak bardzo różni się od Europy. Choć w wielkich miastach ulice są dość podobne do naszych, wystarczy wejść do knajpki z niskimi stoliczkami, w której siada się na macie, by poczuć się zupełnie w innym świecie…
Honsiu: Nara
Była to pierwsza stolica Japonii. Dziś miasta tego nie można pominąć przy zwiedzaniu, ponieważ ma niesamowitą atmosferę. Zachowały się tu liczne zabytki chińskie z czasów dynastii Tang, rzeźby religijne z Korei i skarby z Iranu. W Narze jest wiele świątyń, m. in. Kofuku- ji; Todai- ji,; Shin Yakushi- ji; Hannya- ji; Horyu- ji z najstarszymi na świecie drewnianymi budynkami oraz Taima- dera i Shakko- ji.
Honsiu: Tokio
Tu z kolei dominuje prawdziwy wielkomiejski klimat. W stolicy Japonii trzeba zobaczyć przede wszystkim Pałac Cesarski (Kyoko). Kolejny punkt obowiązkowy to Tokijski Park Ueno, w którym znajdują się muzea (Narodowe Muzeum Sztuki Zachodu, Metropolitalna Galeria Sztuk Pięknych w Tokio, Narodowe Muzeum Nauk Ścisłych oraz Tokijskie Muzeum Narodowe). Ciekawą dzielnicą jest Asakusa – zachowała klimat historycznego Tokio. Warto odwiedzić buddyjską świątynie Sensoji, która została postawiona około roku 800 n.e. W tej dzielnicy można się także przejechać rykszą – dzięki temu poczujecie się jak w filmie o dawnej Japonii. Kolejną dzielnicą nie do ominięcia jest Shibuya. Tu znajduje się osławione na cały świat przejście dla pieszych, nad którym królują gigantyczne ekrany telewizyjne. A wieczorem? Całe Tokio nocą wygląda imponująco, dlatego warto wyjechać na jeden z drapaczy chmur i obejrzeć panoramę miasta. Niezapomniane wrażenie robi też Kabukicho, dzielnica czerwonych latarni.
Honsiu: Kioto
Miasto wyróżnia się tym, że od setek lat zachowuje prawie niezmieniony kształt. Trzeba tu zobaczyć rezydencję cesarską Katsura, wybudowaną około roku 1600. Warte zwiedzenia są również świątynie, np. Kinkaku-ji, Ruoan-ji, Daitoku-ji.
Honsiu: Hiroszima
Miasto pewnie nie byłoby tak ciekawe, gdyby nie jego historia: to pierwsze miasto na świecie, na które została zrzucona bomba atomowa. Trzeba zwiedzić muzeum zrzucenia bomby (choć odradzamy co wrażliwszym osobom!) oraz pójść do Parku Pokoju, gdzie można oddać się kontemplacji w otoczeniu pomników ofiar wybuchu jądrowego.
Honsiu: Fuji-san
Czyli najwyższa góra Japonii. Uwaga: zanim zdecydujecie się na nią wyjść, warto przejść trening aklimatyzacyjny, gdyż ma ona wysokość 3776 m n.p.m. Ale wyprawa naprawdę jest warta świeczki. Góra ta leży nad samym wybrzeżem Pacyfiku – możecie sobie wyobrazić, jakie to robi wrażenie!
Kiusiu: Beppu
Tak zwane piekielne miasto. Słynie z gorących źródeł i gejzerów w różnych kolorach (czerwonym, białym i zielonym). Gdy ogląda się panoramę miasta, widać głównie opary, a gdy pociągnąć nosem, wyraźnie czuć siarkę (dlatego właśnie Beppu bywa nazywane piekielnym miastem). Będąc w Japonii zresztą koniecznie trzeba skorzystać z przyjemności kąpieli w gorących źródłach! Warto też wybrać się do publicznej łaźni (sento).
Kiusiu: zachodnie wybrzeże
Bardzo ciekawe ze względu na największy na świecie masyw wulkaniczy Aso-San. Polecamy też wycieczkę na szczyt wulkanu (można wejść lub wyjechać kolejką), gdzie czeka nas widok… gotującej się lawy. Niezłe!
Riukiu
To wyspy, stanowiące prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Na wyspie Yakushima można spotkać żółwie morskie, które składają jaja na plaży. Relaks zapewni spacer brzegiem morza lub po lesistych górach albo lasach namorzynowych, u nas niespotykanych. Z kolei na wyspie Okinawa trzeba zobaczyć akwarium, w którym zgromadzono liczne gatunki zwierząt, żyjących w Oceanie Spokojnym i morzach wokół Japonii.
Zdjęcia: unsplash.com