Porady  |  15 kwietnia 2017

5 sytuacji, w których naprawdę powinnaś zdjąć swój pierścionek zaręczynowy

… dla jego (pierścionka) dobra.

Siłownia

Choć miło się pochwalić oświadczynami koleżance z bieżni obok, siłownia to jedno z najgorszych miejsc dla zaręczynowych pierścionków (i biżuterii w ogóle). Spocona skóra i metal to nie jest dobra para, ale o ile trening kardio może zaszkodzić tylko tobie (otarcia, auć…), to już np. podnoszenie ciężarów jak najbardziej może zniszczyć pierścionek. Złoto i platyna są do pewnego stopnia miękkie, a kamienie – zwłaszcza wystające – mogą wypaść i się zgubić. Pierścionki nie nadają się też do sportów kontaktowych – koszykówki, siatkówki – ani uprawiania tenisa. Przed rozpoczęciem treningu najlepiej po prostu schować pierścionek w bezpiecznym miejscu.

Pływanie

Zawsze zdejmuj pierścionek przed wejściem do basenu lub morza/oceanu. Po pierwsze – zimna woda sprawia, ze palce się kurczą i wtedy łatwo zgubić krążek (w basenie może jakimś cudem go znajdziesz, w morzu – nigdy), po drugie – używany w basenie chlor może uszkodzić elementy montażowe w pierścionku, a także poważnie odbarwić metal, w tym platynę, żółte i białe złoto.

Sprzątanie

Dopóki masz na palcu drogocenny klejnot, nie bierz się za mycie samochodu, czyszczenie kabiny prysznicowej, okien, ani kuchenki. Zwłaszcza jeśli masz pierścionek z kolorowym kamieniem – środki chemiczne (zwłaszcza często w nich zawarte substancje wybielające i amoniak) mogą go trwale zniszczyć (nawet zmienić kolor). Mokry pierścionek może też się zsunąć i wpaść w niedostępny zakamarek (toaleta i umywalka to dopiero początek…).

Plaża

Zgubienie w piasku, wciskanie się piasku pod drobne elementy konstrukcyjne pierścionka, pogorszenie się wyglądu pierścionka w kontakcie ze środkami do opalania – to tylko trzy powody, by zrezygnować z biżuterii na plaży.

Codzienna pielęgnacja

Kosmetyki mogą powodować osadzanie się mętnego, trudnego do usunięcia brudu na pierścionku, a co gorsza – pod kamieniem, co bardzo trudno wyczyścić. Była już mowa o olejkach i kremach do opalania, ale właściwie żaden kosmetyk nie jest wskazany – trzymaj swój piękny pierścionek z dala od szamponu do włosów, żelu pod prysznic, balsamu do ciała, lakierów, serum do twarzy itd. Biżuterię zawsze należy też zdejmować podczas zabiegów na ciało u kosmetyczki i w salonach spa.