Porady  |  6 grudnia 2016

Czy mam alergię na biżuterię?

W dzisiejszych czasach prawie wszystko może wywołać reakcję alergiczną. Także metale szlachetne, czyli biżuteria. Zdarza się, że skóra w różny sposób reaguje na kontakt z ulubionym pierścionkiem czy kolczykami. Jednak nie wszystkie objawy są wynikiem alergii. Uzależnione jest to od wielu czynników. Zaniepokoić cię mogą następujące oznaki…

– czernienie skóry, zwane czarnym dermografizmem
– zapalenie skóry, wynikające z bezpośredniego podrażnienia jej przez metal
– zapalenie skóry jako objaw reakcji alergicznej organizmu na kontakt z uczulającym metalem

Czarny demografizm
Czarny dermografizm jest nieszkodliwym objawem oddzielania się twardych cząstek metalu, które osadzając się na skórze, przechodzą przemianę chemiczną i dają czarne zabarwienie. Części składowe stopów jubilerskich, które jako oddzielone opiłki prowadzą do tego zjawiska to: złoto, srebro, mosiądz oraz cynk. Powodem ścierania się metalu jest sama skóra i jej chropowatość, a także różnego rodzaju pudry, działające na powierzchnię metalu jubilerskiego jak papier ścierny. Powyższe symptomy mogą być wywoływane także przez określone cechy osoby noszącej biżuterię (np. skład potu).
Czarne przebarwienie, którego przyczyną jest biżuteria, nie jest oznaką uszkodzenia skóry, nie jest też stanem zapalnym, ani żadną patologią.

Gdy skóra jest podrażniona…
Stan zapalny skóry wywołany podrażnieniem jest skutkiem działania substancji, które uszkadzają warstwę zrogowaciałego naskórka. Zmiany prowadzą do reakcji zapalnej w położonej pod nią warstwie naskórka i skóry właściwej. Przyczyną zapalenia może być zwykła sól (NaCl – chlorek sodu), która jest zawarta w pocie. Zdrowa skóra u większości ludzi radzi sobie z tym problemem, jednakże wystarczy lekkie zadrapanie, czy otarcie w pobliżu noszonej biżuterii, by korozja metalu w wyniku tworzenia się związków chemicznych stała się dokuczliwa.

Uczulenie na złoto
Stan zapalny w wyniku kontaktu z metalem jest symptomem nadmiernej reakcji obronnej organizmu, czyli alergii kontaktowej. System immunologiczny chroni nas przed szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego. Podejrzane substancje z otoczenia człowieka, wchodzące w kontakt z organizmem, są unieszkodliwiane i usuwane. W niektórych przypadkach system odpornościowy reaguje patologicznie wywołując miejscowe lub ogólne stany zapalne.
Skłonność do alergii na złoto, srebro i platynę występuje niezwykle rzadko, jednak w stopach jubilerskich właśnie te składniki stosuje się w mieszaninie z innymi metalami. Wszystko to w połączeniu z czynnikami zewnętrznymi (np. bezpośredni kontakt z solą lub słoną wodą) może spowodować wystąpienie odczynu alergicznego, nawet u osób, które do tej pory nie miały z tym najmniejszych problemów.

Czy reakcji alergicznych na biżuterię można uniknąć?
Całkowicie – nie. Podobnie jak w przypadku każdej alergii, możemy jednak obserwować, jaki rodzaj biżuterii nas uczula oraz nie kupować wyrobów o niskich próbach (tj. 8 i 10 karat), które zawierają najwięcej składników mogących prowadzić do podrażnienia skóry.

Tagi: