Porady  |  21 lutego 2017

Zerwane zaręczyny. Czy powinnaś oddać pierścionek?

dziewczyna trzymająca na w palcach pierścionek zaręczynowy

Nie każde zaręczyny skończą się ślubem. Co wtedy z… pierścionkiem? Dyskusje na ten temat rozgrzewają fora internetowe. A co na to polskie prawo i obyczaj?

Zwykle ostatnią rzeczą, jakiej spodziewasz się, mówiąc „tak”, jest odwołanie ślubu. Ale czasem tak się zdarza – z inicjatywy jednej lub drugiej strony. Czy w sytuacji zerwania zaręczyn (była) narzeczona powinna zwrócić (byłemu) narzeczonemu pierścionek? Prawo tego dziś nie określa, polski obyczaj – tak.

Czytaj także: Jak wybrać pierścionek zaręczynowy?

Zwrot podarków zaręczynowych przed wojną

Jeszcze do 1945 roku zaręczyny były aktem sformalizowanym. W Prawie małżeńskim znajdował się między innymi taki zapis: „Art. 3. § 1. Jeżeli małżeństwo nie dochodzi do skutku, można żądać od narzeczonego lub jego spadkobierców zwrotu podarków zaręczynowych”. Jeśli narzeczony nie upomniał się o pierścionek w przeciągu roku od zerwania, następowało przedawnienie.

Zwrot darowizny – decyzją sądu

W 1950 roku w życie wszedł nowy Kodeks rodzinny, a w nim na temat zaręczyn nie ma już ani słowa. Sytuacje sporne jednak się zdarzają – wśród celebrytów (m.in. głośna sprawa sądowa, którą przegrała Doda i musiała oddać pierścionek zaręczynowi Emilowi Haidarowi) i zwykłych ludzi. Gdy niedawno zakochani rozchodzą się w złości, niekiedy chcą dochodzić swoich praw w sądzie. Wtedy sąd analizuje przede wszystkim to, z czyjej winy doszło do zerwania zaręczyn. Jeśli z winy niedoszłej panny młodej, a mężczyzna postanowi pierścionek odzyskać, może walczyć o zwrot „darowizny” w sytuacji „rażącej niewdzięczności obdarowanej”. Decyzja będzie należała do sądu.

Oddać czy nie oddać?

Obowiązku zwrotu pierścionka po zerwaniu zaręczyn w prawie de facto NIE MA. Pierścionek jest prezentem i nawet jeśli z intencją przyszłego ślubu, czyli zawarcia poważnej umowy między ludźmi – niedoszła panna młoda może go zatrzymać, jak każdy inny prezent.

Normy obyczajowe i społeczne w Polsce nakazują jednak pierścionek oddać, a przynajmniej zapytać, czy mężczyzna życzy sobie zwrotu podarunku. Co Wy na to?

Nosiłybyście pierścionek zaręczynowy od kogoś, z kim już nie jesteście? Piszcie w komentarzach.

Tagi: