Ślub  |  16 stycznia 2015

Romantyczny ślub w plenerze

Kiedy oglądamy zagraniczne filmy, często widzimy, jak zakochana para bierze ślub w jakimś pięknym parku czy ogrodzie. Natomiast w polskiej rzeczywistości wygląda to nieco inaczej. W dni udzielania ślubu kościoły oraz urzędy stanu cywilnego przypominają raczej oblegane gabinety lekarskie i poczekalnie: jedni „pacjenci” załatwieni i… „Następni proszę!”. Ze zrozumiałych przyczyn nie musi to zachwycać narzeczonych i coraz częściej budzą się pragnienia, by ślub zawrzeć gdzieś pod gołym niebem albo w operze, teatrze, eleganckim hotelu – gdzieś, gdzie byłaby tylko jedna para młoda i zaproszeni przez nią goście.

Niestety, choć śluby w plenerze za granicą są na porządku dziennym, w Polsce nie jest łatwe uzyskanie na nie zgody. Przeszkodą jest nie tyle zła wola księży czy urzędników i swego rodzaju „zacofanie” względem Zachodu, lecz… przepisy. Choć nie zabraniają otwarcie udzielania ślubu poza kościołem czy USC, sugerują, że w innym miejscu związek małżeński może być zawarty tylko w wyjątkowych przypadkach. Zatem do tej pory w Polsce takie śluby były udzielane jedynie w przypadku, gdy któreś z narzeczonych nie mogło dotrzeć na „właściwe” miejsce, bo np. przebywało w szpitalu lub więzieniu.

Jeśli jesteście zdeterminowani, by wziąć ślub poza kościołem i USC, pomoże Wam znajomość prawa. W kodeksie prawa kanonicznego figuruje kanon: „miejscowy ordynariusz (biskup) może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym (niż kościół – przyp. red.) odpowiednim miejscu”. Jeśli chodzi o śluby cywilne, przepis mówi: „Jeżeli zachodzą uzasadnione przyczyny, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego może przyjąć oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza lokalem stanu cywilnego”. Praktyka natomiast wygląda tak, że o ile zgodę od biskupa na ślub poza kościołem uzyskać jest bardzo trudno, o tyle urzędnicy częściej idą z duchem czasu i niektórzy dość swobodnie interpretują przepis o „uzasadnionych przyczynach”. Co więcej, w roku 2015 mają wejść w życie nowe przepisy dotyczące ślubu cywilnego, bardziej ułatwiające jego zawarcie poza urzędem, jeśli zatem planujecie ślub cywilny za jakiś czas, już nie będziecie musieli usilnie uzasadniać swoich zamierzeń.

Jeśli jednak chcecie wziąć ślub wcześniej i bardzo pragniecie, by odbył się w plenerze, będziecie musieli powalczyć. Z pewnością będzie łatwiej, jeżeli zdecydujecie się na pomoc organizatora ślubów, który jest obeznany z prawem i może mieć większy dar przekonywania, a także będzie wiedział, do kogo najlepiej się udać (dużo zależy od dobrej woli urzędnika czy księdza).

Gdy już uda się Wam uzyskać zgodę na taki ślub, pozostanie odpowiednie przygotowanie miejsca: powinny się tam znaleźć krzesła dla Was, urzędnika/księdza i gości, zadaszenie na wypadek deszczu, stół i miejsce na powieszenie godła i/lub krzyża. Trzeba będzie też zadbać o wystrój miejsca (dywany, kwiaty) i nagłośnienie oraz oprawę muzyczną. To wszystko nie jest łatwe, ale warto się postarać, gdyż taki ślub z pewnością zrobi wrażenie…

Zdjęcie: Chris Freitag/flickr.com/licencja CC BY 2.0