Zaręczyny  |  1 lipca 2015

Kiedy kobieta się oświadcza

Jesteście razem już kilka lat, wszystko układa się tak jak powinno, jesteście szczęśliwi, zakochani. Upływają kolejne dni, miesiące, kolejne wakacje i święta. Kilka razy myślałaś, że to już właśnie ta chwila, że otrzymasz pierścionek, ale… ani teraz, ani potem, to kiedy wreszcie?!
Jak możesz wziąć sprawy we własne ręce? Czy możesz zerwać z tradycją i oświadczyć się swojemu partnerowi?

Zachowaj ostrożność

Wiele kobiet, które podejmują to wyzwanie, spotyka rozczarowanie. Mężczyzna jest zaskoczony, ale niekoniecznie pozytywnie, gdyż czuje się wywołany do tablicy i przyparty do muru – kto lubi takie sytuacje? Trzeba jednak coś odpowiedzieć na postawione pytanie i tu zaczyna się prawdziwa gehenna dla faceta, który nie podziela entuzjazmu swojej partnerki. Zazwyczaj mężczyzna próbuje załagodzić sytuację, zapewnić o swoim uczuciu, wytłumaczyć swoje obawy, ale każde słowo, które oddala jego “tak” powoduje ogromne napięcie i zdenerwowanie. Kobieta nie słyszy już żadnych wyjaśnień, czuje się upokorzona, cały świat się wali a do oczu napływają łzy. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że właśnie ta chwila zakończy związek.
Jeszcze gorsze upokorzenie spotyka panie, które organizują takie przedsięwzięcie publicznie, np. w obecności znajomych.
Czy tak miało to wyglądać? Przecież plan był inny, zakładał radosny uścisk i gorący pocałunek.

Teraz już wiadomo co czuje mężczyzna, zanim zdecyduje się na oświadczyny. Dokładnie to samo. Nie ma pewności, że kobieta powie “tak” i to wcale nie oznacza, że go nie kocha.
Powodów braku pewności co do decyzji o ślubie jest mnóstwo: niestabilna sytuacja materialna, brak perspektyw na samodzielne mieszkanie lub niechęć do współdzielenia własnej przestrzeni na równych prawach z drugą osobą, brak akceptacji ze strony rodziny, niechęć do podziału dóbr rodzinnych, chęć ukończenia istotnego etapu życia (edukacji, ścieżki rozwoju zawodowego), przekonanie, że ślub to zbędny papier lub że po ślubie wszystko zmieni się na gorsze, brak gotowości emocjonalnej, lęk przed pojawieniem się dziecka, ….

unsplash frspgsmd64s-tim-stief

Zanim podejmiesz decyzję o tym, żeby oświadczyć się swojemu mężczyźnie

Musisz mieć mieć pewność jaki jest jego stosunek do ślubu i wszystkich dalszych konsekwencji. Tak samo jak planujecie wspólny czas, wakacje, zakupy, możecie usiąść i porozmawiać o przyszłości, ustalić czy pewne sprawy postrzegacie w taki sam, czy też w inny sposób. Upewnij się co on rozumie przez “przyszłość”, czy jest to czas za kilka miesięcy, czy raczej za kilka lat.
Musisz mieć pewność, że jest na tyle otwarty i nowoczesny, że nie ugodzi go złamanie tradycji, że nie będzie mieć z tym problemu, że nie uzna tego za kompromitację oraz, że udźwignie to przed rodziną i znajomymi.
Musisz wpisać w swój plan odmowę. Mężczyzna ma takie samo prawo do odmowy, jak i kobieta. Zastanów się jak powinnaś zareagować, żeby emocje nie zapanowały nad tobą. Pomyśl jak odmowa wpłynie na wasze dalsze relacje.

Kiedy już się zdecydujesz

Wybierz czas i miejsce z dala od znajomych i bliskich i możliwie daleko od postronnych świadków. Jeśli będzie to kolacja w restauracji, wybierz stolik usytuowany bardziej kameralnie.
Nie rób z tego wielkiej ceremonii, żadnych wielkich gestów, żadnej patetycznej atmosfery, przemówień, występów.
Postaraj się wypaść naturalnie i na luzie tak, żeby ten moment przypominał wiele podobnych miłych chwil, jakie macie już za sobą.
Rozmowę delikatnie naprowadzaj na tematy mniej codzienne a bardziej dotyczące was, waszego związku, waszych planów.

Co powiedzieć?

Najlepiej jest użyć zwrotu, który nie będzie brzmieć jak tradycyjne oświadczyny, ale jednocześnie będzie to oznaczać, np.:
Kochanie, co powiesz na kolejny krok w naszym związku?
Kochanie czy jesteś gotowy, żeby spędzić ze mną resztę życia?
Jesteś dla mnie ważny, kocham cię i dlatego chcę ci ofiarować to ….
Mam coś dla ciebie, chciałabym się dowiedzieć co ty na to.

Co w pudełku?

Nie pierścień, nie sygnet, tylko obrączka. Odpowiednia będzie tytanowa, jest bardzo męska. Jeśli chcesz ją wyróżnić, aby miała szczególne znaczenie możesz wykonać dowolny grawerunek laserowy wewnątrz lub na zewnątrz, np. ekg twojego serca, twój odcisk palca, odcisk twoich ust, własny symbol, datę, inicjały, imię, fragment wiersza, ….

Kiedy nie usłyszysz “tak”

Zapanuj nad emocjami i wysłuchaj uważnie co ma do powiedzenia twój partner. Jakie ma powody. Być może sam to planował wkrótce, a ty popsułaś jego plany. Być może to będzie chwila, w której stanie się jasne, że on nigdy nie planował w ten sposób przyszłości i teraz pytanie do ciebie: czy godzisz się na życie bez dalszych kroków, bez zmian? Chcesz tego?
Czy ta odmowa oznacza tylko niechęć do samej uroczystości ślubu, ale poważne plany na przyszłość? Czy odmowa oznacza niechęć do takiej wizji przyszłości, jaką ty masz w głowie (dom, rodzina, dzieci)?
Wykorzystaj tą chwilę, aby jasno i wyraźnie skonfrontować twoje oczekiwania z oczekiwaniami partnera. Może on jest pełny obaw, ale bardzo chciałby to zmienić, tylko nie wie jak to zrobić?
Miłość, szacunek i wzajemne zrozumienie umożliwią wam dalszą rozmowę i podjęcie wspólnych decyzji, nawet jeśli nie będą całkiem zgodne z tym, co sobie założyłaś.

Łamanie tradycji, zwłaszcza tych mocno zakorzenionych w kulturze zawsze budzi kontrowersje. Trzeba tęgiej skóry, żeby ze spokojem przyjąć falę krytyki i uszczypliwych komentarzy. Nie idź tą drogą, jeśli nie czujesz się z tym swobodnie, szczególnie jeśli twój partner uzna to za akt desperacji i nie dostrzeże w tym nic romantycznego. Zanim zrobisz ten krok, może lepsza będzie po prostu szczera, otwarta rozmowa o wspólnej przyszłości w kontekście zaręczyn i ślubu.

 

Zdjęcia: pixabay.com, unsplash.com