Porady | Zaręczyny  |  14 stycznia 2017

Miłość kontra przyjaźń?

Przyjaźń to jedna z najważniejszych relacji w życiu człowieka. Zazwyczaj nie mamy nic przeciw bliskim przyjaźniom drugiej połówki, chyba że… No właśnie. Chyba że wśród bliskich jej przyjaciół znajduje się osoba odmiennej płci.

Taką sytuację wiele osób odbiera jako zagrożenie dla związku. Bo przecież taki przyjaciel czy przyjaciółka jest zawsze w zasięgu, a okazja, jak wiadomo, czyni złodzieja. A jeśli przypadkiem to nie tylko przyjaźń, ale np. przyjaźń „z bonusem” albo wręcz ukryta miłość? Wtedy sytuacja może w każdej chwili wymknąć się spod kontroli…

Przyjaźń damsko-męska: czy jest możliwa?

Na ten temat zdania są podzielone zarówno wśród naukowców, jak i ogółu obywateli. Wielu twierdzi, że taka relacja nie ma racji bytu, że zawsze musi w pewnym momencie pojawić się zaangażowanie natury erotycznej i/lub miłosnej. Ale nie zmienia to faktu, że mnóstwo osób ma przyjaciół płci odmiennej, niekiedy jeszcze z czasów dzieciństwa. Ktoś taki jest jak brat lub siostra. A przecież o brata czy siostrę nikt nie jest zazdrosny.

Czytaj także: Po czym poznać, że druga połówka kłamie?

Przyjaźń damsko-męska a związek

Jak można nauczyć się żyć z takimi przyjaciółmi ukochanej osoby? Na pewno nie można żądać zakończenia tej przyjaźni. Dopóki nie ma jasnych dowodów, że to coś więcej niż przyjaźń, musisz to akceptować. Domaganie się zakończenia przyjaźni w imię miłości jest w dobrym związku zwyczajnie zakazane. Jakiejkolwiek przyjaźni, również damsko-damskiej czy męsko-męskiej. To jest przekraczanie granic, których przekraczać nie wolno.

Sprawdź także: jaki typ związku tworzycie według psychoanalityków?

Poza tym dobrze jest uświadomić sobie, że jeśli partner czy partnerka zechce Cię zdradzić, i tak to zrobi. Nie można nikogo upilnować. Zdradzić można nie tylko z przyjaciółką czy przyjacielem, ale też z kimś znajomym, współpracownikiem, wreszcie z osobą zupełnie obcą. Przyjaciele i przyjaciółki nie stanowią większego zagrożenia dla związku niż ktokolwiek inny.

Zaufanie to podstawa

Jeśli nie chcesz, by Wasza miłość przekształciła się w związek typu detektyw – podejrzany, z ciągłymi przesłuchaniami, śledzeniem, kontrolowaniem telefonu i komputera, po prostu musisz zaufać tej drugiej osobie. Chyba że wolisz zamieszkać na biegunie albo na pustyni, gdzie w promieniu kilkuset metrów nie byłoby nikogo poza Wami. Tylko wtedy można być absolutnie pewnym wierności drugiej połówki. Warto natomiast spróbować zaprzyjaźnić się z tą „niebezpieczną” osobą, choć to może brzmieć absurdalnie i wydawać się trudne. Skoro Twój ukochany ją lubi, skoro Twoja ukochana uważa go za serdecznego przyjaciela, jest duża szansa, że nadajecie na tych samych falach. Oprócz tego w takiej sytuacji – co jasno wykazują badania – jest dużo mniejsze prawdopodobieństwo zdrady. Gdyby nawet między nimi coś chwilowo zaiskrzyło, oboje będą mieli poczucie lojalności wobec Ciebie. Coś jak podwójne pasy bezpieczeństwa…

Czytaj także: „Sweet Lorraine” – piękniejsza od słów tej miłosnej piosenki jest tylko historia, która za nią stoi

Tagi: