Porady  |  19 maja 2015

Jesteś niewierny? Kobieta to wie!

Kobieca intuicja jest wprost niesamowita. Okazuje się, że panie często potrafią po samym wyrazie twarzy odgadnąć, czy mężczyzna jest wiernym partnerem, czy też zdradza swoją ukochaną. Mężczyźni podobnej zdolności w ogóle nie posiadają.

Do takiego wniosku doszli badacze z australijskiego uniwersytetu w Perth pod kierunkiem prof. Gillian Rhodes. Przeprowadzili oni eksperyment, polegający na pokazaniu badanym kobietom i mężczyznom 189 fotografii (paniom pokazywano zdjęcia panów i odwrotnie). Badani mieli ocenić, czy osoby na fotografiach są wierne, czy też nie. Oczywiście zespół badaczy znał przeszłość erotyczną tych osób, natomiast kobiety i mężczyźni biorący udział w eksperymencie – nie.

Okazało się, że panie odpowiedziały poprawnie w 62% przypadków, panowie zaś… tylko w 23%! Czyli znacznie rzadziej, niż gdyby po prostu rzucali monetą i uzależniali odpowiedź od tego, czy wypadnie orzeł, czy reszka. Panowie ponadto oceniali wierność kobiet, kierując się stereotypami: atrakcyjne kobiety uznawali za skłonne do zdrady, a mniej atrakcyjne za przykładne partnerki. Kobiety natomiast kierowały się stereotypami tylko w przypadku, gdy oceniały mężczyzn mocno umięśnionych: zbyt często przypisywały im rozwiązły tryb życia.

Nasuwa się w takim razie pytanie: dlaczego mimo wszystko często wybieramy na partnerów osoby, które uznajemy za niewierne? Panowie przecież zwykle wiążą się właśnie z kobietami, które uważają za atrakcyjne… Ano z kilku powodów. Po pierwsze, miłość, zwłaszcza na początku jest ślepa i głucha na głos rozsądku. Po drugie – każdy z nas chyba żywi nadzieję, że ukochany dawniej mógł być niewierny, ale potrafimy to z niego wykorzenić. Po trzecie wreszcie – choć wierność uważamy za bardzo ważną cechę, nie jest to jedyna zaleta, której poszukujemy u osoby, z którą chcemy się związać. Cenimy też jej urodę, zaradność, inteligencję, poczucie humoru… I inne jej zalety mogą przeważyć podejrzewaną skłonność do skoków w bok.

Zdjęcie: unsplash.com

Tagi: