Intercyza przedmałżeńska

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5


Jedno z nielubianych słów podczas zawierania ślubu ostatnio staje się coraz bardziej popularne. Podpisujemy z konieczności lub na wypadek, gdyby coś nie poszło tak jak zakładaliśmy. Intercyza staje się popularna w środowiskach, gdzie rozwody są coraz częściej spotykane lub zawieramy kolejny ślub. Intercyza jest też pewnego rodzaju ochroną jednego małżonka od problemów finansowych, mogących zaistnieć przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej przez jednego z nich. Czasem druga osoba może to odebrać jako brak zaufania i chęci do budowania wspólnej przyszłości. Skoro wszystko mamy osobno to łatwo możemy się rozstać.
Według polskiego prawa małżonków po ślubie łączy ustawowa wspólnota majątkowa. Jeżeli chcemy, żeby było inaczej, musimy odwiedzić notariusza najpóźniej dzień przed ślubem i spisać intercyzę.

 

Intercyza to termin przyjęty dla umowy przedślubnej. Jeżeli przyszli małżonkowie postanowili, że chcą mieć rozdzielność majątkową wówczas trzeba sporządzić odpowiedni akt notarialny, który nabierze mocy prawnej w dniu ślubu. Gdyby z jakichś powodów do ślubu między tymi osobami nie doszło, dokument jest nieważny i można go wyrzucić. Aby intercyza była ważna dwoje małżonków musi wyrazić zgodę i ją podpisać. W trakcie trwania małżeństwa można również dokonać podziału majątku. Wtedy podczas wizyty u notariusza spisujemy "majątkową umowę małżeńską". Gdy umowa o rozdzielności majątkowej zawarta została w czasie trwania małżeństwa, to każdy z małżonków zachowuje te składniki majątku, które przypadły mu w drodze podziału majątku wspólnego oraz rzeczy nabyte już po wprowadzeniu rozdzielności. Każdy z małżonków ma wtedy pełną swobodę dysponowania swoim majątkiem jak również odpowiada względem wierzycieli za zaciągnięte przez siebie zobowiązania.

 

Intercyza przynosi zarówno korzyści jak i ograniczenia. Posiadając odrębność majątkową małżonkowie muszą rozliczać się samodzielnie przed urzędem skarbowym. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdy jedno ma bardzo duże dochody a drugie niskie. Zaciągając kredyt małżonkowie wspólnie mają większa zdolność kredytową. W przypadku rozdzielności żona nie ponosi odpowiedzialności za długi męża i na odwrót. Należy również pamiętać, że majątek nabyty przez małżonka przed ślubem nie wchodzi do wspólnoty majątkowej. Natomiast po zawarciu ślubu wszystko co otrzymaliśmy w spadku i było zapisane na jedno z małżonków należy do niego lub do niej. Dodatkowo do osobistego majątku należą dochody z praw autorskich i nagrody za osobiste osiągnięcia.

 

 

Zapraszamy do dyskusji w komentarzach oraz wzięcie udziału w sondzie.

 

 

 

Materiał ten jest ograniczony prawami autorskimi oraz innymi prawami i nie może być kopiowany, publikowany i rozprowadzany w żadnej formie. Kopiowanie, przedruk tekstów zamieszczonych na łamach serwisu oraz ich udostępnianie w mediach elektronicznych jak również w innej formie jest zabroniony.

Comments (2)
 • ja teraz też jestem za

  ola85

  moja przyjaciółka rozstała się z mężem, który zbankrutował i teraz to ona odpowiada za jego długi.

  moja przyjaciółka rozstała się z mężem, który zbankrutował i teraz to ona odpowiada za jego długi.

  Zgłoś do moderacji

 • obowiązkowa intercyza

  Monilla

  Tak właśnie uważam i sama ją z mężem podpisałam, nie dlatego że któreś z nas jest jakimś bogaczem, ale żeby się chronić. Dlaczego? Bo moi rodzice jej nie mieli i nasz piękny dom z ogrodem ...

  Tak właśnie uważam i sama ją z mężem podpisałam, nie dlatego że któreś z nas jest jakimś bogaczem, ale żeby się chronić. Dlaczego? Bo moi rodzice jej nie mieli i nasz piękny dom z ogrodem zlicytowali, bo biznes taty diabli wzięli - http://www.eporady24.pl/dlugi_firmowe,pytania,4,52,6856.html Tak to mniej więcej wyglądało… tata jest teraz staruszkiem z długami, pomagam im finansowo bo ciągle oddają te długi, na szczęście nie przestali się kochać i za to im dziękuję, bo było nam ciężko…

  Zgłoś do moderacji

  Pokaż

 

 

 


 

 © zareczyny.pl

 

mapa strony Mapa strony
Zaręczyny
Scenariusze zaręczyn
Poradnik zaręczynowy
Wiersze
Ślub
Poradnik ślubny
Przyjęcie weselne
Moda i uroda
Podróż poślubna
Ogłoszenia
Katalog firm